Едно лице загина, неколку повредени во експлозија во фабрика во Охајо

Сподели со своите пријатели

Американските власти на државата Охајо денеска истражуваат што ја предизвикало експлозијата во фабриката за метал во Оуквуд Вилиџ, во која едно лице го загуби животот, а неколку други се повредени.

Loading...

Според извештајот на здравствените власти, едно лице е потврдено дека починало во инцидент во близина на градот Бедфорд што се случил во понеделникот попладне, пренесува Fox News.

Противпожарната служба на селото Оуквуд претходно соопшти дека 13 лица биле пренесени во болница по инцидентот, а најмалку две се во критична состојба.

Наводно, уште едно лице се здобило со полесни повреди, но не било пренесено во болница.

Сведоците изјавија дека слушнале голема детонација во понеделникот нешто по 14:15 часот по локално време, а спасувачките тимови од неколку околни градови потоа биле испратени во областа во близина на градот Бедфорд, дом на фабриката за легури на бакар Шуман и компанија.

Противпожарната служба соопшти дека многу од повредените се здобиле со изгореници, а најмалку едно лице морало да биде извлечено од урнатините пред да биде пренесено во болница.

Претставниците на болницата потврдија за Фокс дека неколку лица се хоспитализирани, а двајца се во критична состојба.

Снимката на американската телевизија направена од хеликоптер на местото на настанот покажува пламен и голем облак чад што извира од зградата, но пожарникарите успеаја да го стават пожарот под контрола.

Loading...

Како што пренесува Fox News, голем дел од зградата недостасува, а некои од возилата во близина се запалиле.

Пожарникарите соопштија дека се уште не е позната причината за експлозијата, а истрагата е во тек. Недалеку од Бедфорд, во близина на градот Источна Палестина, пред две недели се случи инцидент, кога воз со отровен товар излета од шините.