ДОМИНИРААТ: Петмина кошаркари на Куманово на поширокиот репрезентативен список

Сподели со своите пријатели

Бобан Стајиќ, Адем Мекиќ, Марјан Јанески, Александар Штерјов и Димитар Караџовски се играчите од Кошакарскиот клуб Куманово кои се најдоа на поширокиот репрезентативен список на селекторот Јорданчо Давитков.

Најголемиот дел од репрезентативците ставени на списокот на Давитков се од кошаркарските клубови Куманово и МЗТ Скопје Аеродром.

Петмината кумановци заедно со уште 18 кошаркарски имиња ќе бидат повикани за вториот прозорец во рамките на претквалификациите за Евробаскет 2021.

Во рамките на овој прозорец ќе биде одигран само еден натпревар на домашен терен против селекцијата на Словачка која во првиот прозорец беше совладата од машката сениорска репрезентација на Македонија со резултат 66:74.

Натпреварот ќе се одигра на 25 февруари со почеток во 20:15 часот во Спортскиот центар „Јане Сандански“.

Списокот на кошаркари:

Војдан Стојановски (Демир Инсаат Бујукчекмеџе)

Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)

Александар Костоски (БЦМУ Питешти)

Дарко Соколов (МЗТ Скопје Аеродром)

Адем Мекиќ (Куманово)

Бобан Стајиќ (Куманово)

Андреј Магдевски (Гостивар)

Ненад Димитријевиќ (Хувентуд)

Димитар Караџовски (Куманово)

Стојан Ѓуроски (Блокотехна)

Диме Тасовски (Гостивар)

Бојан Трајковски (МЗТ Скопје Аеродром)

Марко Симоновски (МЗТ Скопје Аеродром)

Кирил Николовски (Работнички)

Ѓорѓи Чековски (Работнички)

Љубомир Младеновски (Илирија Љубљана)

Бојан Крстевски (Работнички)

Александар Штерјов (Куманово)

Марјан Јанески (Куманово)

Андреј Маслинко (МЗТ Скопје Аеродром)

Ричард Хендрикс (Галатасарај)

Лестер Бо Мекејлеб (Сарагоса)

Џордан Теодор (Армани Милано)

Leave a Reply