Дерматолозите тврдат дека треба да отстраните една утринска навика која ги предизвикува темни кругови околу очите

Сподели со своите пријатели

Можеби вашето дете ве држеше будни цела ноќ или комбинацијата од пијалоци што сте ги испиле претходната вечер додека се дружевте со пријателите сè уште била лоша идеја, а можеби сте работеле до доцна за да имате помалку стрес наутро. Покрај сите горенаведени и многу други причини, темни кругови може да се појават и поради генетски причини.

Loading...

Сепак, сите порано имаа темни кругови под очите, а станавте свесен за нив на прв поглед во огледалото наутро. Дерматолозите дадоа неколку совети за ова.

 

 

Престанете да ги триете очите

Причина за темните кругови под очите може да биде честото триење на очите, вообичаено за алергичните или оние кои се склони на проблеми со суви очи, но и многу други луѓе.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Јапонија, таксист е уапсен бидејќи убил гулаб

„Триењето на очите предизвикува зголемување на производството на меланин, што доведува до темни дамки под кожата“, изјави за HuffPost дерматологот Џошуа Цајхнер, вонреден професор по дерматологија во болницата Mount Sinai. „Премногу триење на очите може да предизвика воспаление и производство на пигмент, па тоа е една од причините зошто е важно да внимавате како ја вадите шминката.

Loading...

И, како што се испоставува, има уште повеќе причини зошто се појавуваат темни кругови. Ако не спиете доволно, пушите, поминувате премногу време на сонце или консумирате премногу сол и алкохол, темните кеси под очите ќе ви изгледаат уште полошо. Конечно, никој од нас не станува помлад, а се покажа дека стареењето ја влошува и оваа состојба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Предлог за совршен појадок ако ве мачат вишокот килограми

 

 

Кои се решенијата?

Добрата вест е дека проблемот е главно решлив, барем привремено. Еден од најдобрите домашни лекови е лежењето со ладни облоги на очите. „Овие помага при оток со стеснување на крвните садови“, изјави за HuffPost дерматологот Жанет Граф, асистент клинички професор по дерматологија на Медицинскиот факултет Маунт Синај. „Пробајте ладни парчиња краставица или натопени или разладени кесички црн или зелен чај“.

Козметиката може да дојде на помош во навистина тешки денови со темни кругови. „Ако пигментацијата е вистинската причина за вашите темни кругови, шминката или коректорите дефинитивно можат да бидат брз лек“, изјави дерматологот Дајан Дејвис за HuffPost.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ОН: Светот ја губи трката за спас на глечерите што се топат

„За подолгорочно решение, можете да направите промени во животниот стил кои вклучуваат доволно одмор, хидратација и ограничување на потрошувачката на сол и алкохол. Можеби ќе треба да размислите и за промена на перницата.

Loading...