Денеска е „супер вторник“, клучен ден за Бајден и Трамп

Сподели со своите пријатели

Американските гласачи во вторник ќе гласаат во 15 сојузни држави на прелиминарните избори за номинација на партијата за претседателските избори во ноември, каде се очекува дуел меѓу претседателот Џо Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп.

Loading...

На т.н Кандидатите за „супер вторник“ можат да добијат одлучувачки ветер во грб за освојување на номинацијата, додека за другите нивните надежи можат целосно да потонат.

На републиканска страна, во прашање е повеќе од една третина од вкупниот број делегати кои формално одредуваат кој ќе ја добие партиската номинација.

Освен неделните прелиминарни избори во Вашингтон, каде што победи Ники Хејли, поранешниот американски претседател Доналд Трамп победи во сите сојузни држави кои веќе гласаа на прелиминарните избори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

„Супер вторник“ ќе биде последната шанса за Хејли, единствената ривалка на Трамп што се уште е во трка.

Кога станува збор за демократите, неизвесноста е уште помала бидејќи претседателот Џо Бајден несомнено треба да биде кандидат на неговата партија.

Десетици милиони гласачи

Десетици милиони Американци се поканети да гласаат на гласачките места, од Мејн на крајниот североисток на САД преку Тексас на југ до Калифорнија на западниот брег. Ќе гласаат и Алабама, Арканзас, Колорадо, Масачусетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Јута, Вермонт и Вирџинија.

Loading...

Некогаш, успехот на „Супер вторник“ бараше неуморна работа на терен, капацитет за собирање пари и значителна динамика.

Тој ден беше можност кандидатите да покажат дали имаат капацитет да мобилизираат гласачи од различни профили и географско потекло.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Нема изненадувања?

Џо Бајден нема сериозен предизвикувач за партиската номинација, што е типично за претседател кој бара втор мандат.

Меѓутоа, необично е што Доналд Трамп, како поранешен претседател кој се обидува да се врати во Белата куќа, веќе ја победи републиканската конкуренција.

Во вторник во игра се 874 делегати од вкупно 2.429, кои на конвенцијата во јули ќе го одредат кандидатот на Републиканската партија за претседателските избори.

Тимот на Трамп очекува да освои 773 делегати и да биде математички непобедлив две недели после тоа.

Ники Хејли се уште е во игра

Единствената што му застанува на патот е поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли, која вели дека 40 отсто од гласовите што ги добила во Њу Хемпшир и нејзината родна држава покажуваат дека партијата се уште е поделена околу неговата номинација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран

Таа смета дека би можела да има многу поголеми шанси да го победи Бајден во ноември отколку Трамп, бидејќи никој не сака дуел меѓу седумдесетгодишник и осумдесетгодишник.

Loading...

Поранешната американска амбасадорка во ОН за време на администрацијата на Трамп претходно изјави дека ќе остане во трката барем до Супер вторник.

Според експертите, ако таа останала до сега, тоа е најмногу поради надежта дека Доналд Трамп би можел да биде спречен да учествува на изборите поради неговите проблеми со судството или потенцијалните здравствени проблеми.