Данска предлага задолжителен воен рок за жените

Сподели со своите пријатели

Владата на Данска предлага воената служба во земјата да биде задолжителна за жените, во услови на зголемени критики од нејзините западни сојузници поради недостатоците во одбраната.

Loading...

Планот го откри министерот за одбрана и вицепремиер Јакоб Елеман-Јенсен во интервју за локалните медиуми.

По порастот на тензиите во регионот од почетокот на руско-украинската војна во февруари минатата година, оваа скандинавска земја се обидува да го зголеми бројот на припадниците на вооружените сили.

Министерката посочи дека вклучувањето на жените во вооружените сили ќе и помогне на Данска да ги исполни барањата на НАТО, додавајќи дека нивното присуство ќе биде исто така корисно во секоја смисла.

Во моментов, Данките можат доброволно да се приклучат на војската, додека мажите се законски обврзани да служат најмногу четири месеци доколку бидат повикани преку систем на лотарија.

Најавата дојде откако Министерството за одбрана ги објави наодите од двегодишниот преглед на НАТО, што предизвика загриженост за неуспехот на Данска да инвестира во своите воени сили во согласност со геостратешките барања.

Претходно оваа недела, Данска вети дека ќе донира 19 француско производство артилериски системи со хаубица Цезар на Украина на барање на украинскиот претседател Володимир Зеленски.