Дали Молдавија ќе биде „Украина 2“?

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, го спроведува украинското сценарио во земјата, што е спротивно на интересите на републиката и државата. Ова го изјави поранешниот молдавски претседател Игор Додон за Спутник.

Loading...

„Декларациите на молдавскиот претседател, нејзината подготвеност да ја води Молдавија преку Украина, нејзината намера да ја интегрира Молдавија во НАТО немаат никаква врска со интересите на земјата или интересите на граѓаните“, рече Додон.

Според него, Санду строго го следи истото сценарио што беше спроведено во Украина: ликвидирање на опозицијата, затворање телевизиски канали на руски јазик, вооружување на Молдавија. Според него, ваквите чекори на Киев доведоа до моменталната ситуација во регионот.

„Молдавците сакаат мир, зачувување на државноста и неутралноста, пријателство и стратешко партнерство со Русија. Нашите граѓани не сакаат да војуваат со никого, не сакаат да станат топовско месо во нечии геополитички игри“, нагласи Додон.

Анкетите на јавното мислење во Молдавија покажуваат дека повеќе од 60 отсто од населението во земјата се за блиски односи со Русија, додека уште 21 отсто сметаат дека се потребни барем неутрални односи.

Исто така, речиси 65 отсто се за развој на економските односи со Русија.

САД издвојуваат 135 милиони долари за Молдавија и Украина

Соединетите Американски Држави најавија дека ќе предадат 135 милиони долари за „поддршка на економското закрепнување“ на Молдавија и Украина.

„Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) денеска објави дека американско-рускиот инвестициски фонд, во партнерство со Конгресот на САД, ќе префрли повеќе од 154 милиони долари… Од кои 135 милиони долари ќе одат во Западниот НИС Ентерпрајз фонд за поддршка на економското закрепнување на Украина и Молдавија“, се наведува во соопштението на официјалната веб-страница на УСАИД.

Loading...

Според соопштението, уште 18 милиони долари ќе бидат насочени кон американско-рускиот фонд за економски и правен развој (USRF, прогласен во Русија како непожелна странска организација) за „поддршка на граѓанското општество и независните медиуми“ во Русија.

Претходно, рускиот министер за надворешни работи во интервју за Спутник изјави дека Западот сега ја разгледува Молдавија за улогата на „следна Украина“, а нејзината претседателка Маја Санду е практично подготвена на се.

Молдавските власти постојано изјавија дека односите со Москва се практично замрзнати од февруари 2022 година и се одржуваат само на ниво на дипломатски претставништва.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.