Брод со украинско жито пристигна во Џибути

Сподели со своите пријатели

Првиот хуманитарен брод изнајмен од ОН за транспорт на украински житарки во Африка пристигна денеска во пристаништето Џибути со околу 23.000 тони пченица.

Loading...

Бродот „Храбар командант“ на 16 август тргна од пристаништето Пивдење кај Харков.

Транспортот на жито беше овозможен во јули со потпишување на договор меѓу Киев и Москва, под покровителство на Турција и ОН, кој дозволува извоз на украинско жито блокирано поради војната.

Поради гладот ​​и најголемата суша во последните 40 години, околу 22 милиони луѓе се загрозени во Рогот на Африка, особено во Сомалија, Етиопија и Кенија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: 200 украински националисти убиени во Краматорск

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.