Британец од Мариупол го опиша руското заробеништво: Ме третираа како куче

Сподели со своите пријатели

Британец, заробен од руските сили во Украина, откри како го тепале, боделе и го прашале дали сака „брза или убава“ смрт.

Loading...

Ајден Аслин, кој сега се вратил во Британија, изјавил за Сан, пренесува Гардијан, дека бил држен во самица пет месеци и дека бил „полошо третиран од куче“.

Тој рече дека тој и другите затвореници биле принудени да ја пеат руската национална химна секое утро, а доколку не го почитуваат тоа, ќе бидат казнети. „Ќе бидат тепани“.

Аслин бил еден од 10-те затвореници ослободени на крајот на минатата недела во размена за која Саудиска Арабија рече дека била посредник меѓу Русија и Украина.

„Преживеав три недели јадејќи парчиња леб и вода“

Аслин, која по потекло е од Њуарк, Нотингемшир, изгради нов живот во Украина во 2018 година откако се заљуби во Украинката Дијана Оковита и им се придружил на маринците.

Тој бил уапсен во април додека се борел во југоисточниот град Мариупол и бил осуден заедно со Пинер и Брахим Садун, марокански државјанин.

Им било кажано дека ги чека смртна казна.

Loading...

Кога бил осуден, Аслин рекол дека сака да плаче, но не можел.

„Тоа беше буквално прашање на опстанок“, рече тој.

Додека бил во затвор, рече Аслин, тој бил чуван во ќелија со две лица и спиел на подлога заразена со вошки и лебарки.

Бидејќи немало тоалет, тој и неговите колеги затвореници морале да користат празни шишиња за да вршат нужда.

Тој рече дека преживеал три недели јадејќи парчиња леб и вода.

Единствениот пат кога го пуштиле од ќелијата било „да прави пропаганда или да прима телефонски повици“.

Тој рече дека бил удрен во лицето кога руски војник му го проверил пасошот и станало јасно дека е од Британија.

Тврди дека го прашале дали сака брза или убава смрт

Loading...

Во еден момент киднаперите на Аслин се заканиле дека ќе му го отсечат увото.

Бил претепан бидејќи имал тетоважа на украинскиот трозабец и уште една поврзана со времето поминато во Сирија, пренесува Гардијан.

Сеќавајќи се кога бил прободен со нож во грб, Аслин рече:

„Знаев дека постои многу голема можност да бидам убиен“.

Тој рече дека Русинот кој го чувал потоа го прашал: „Дали сакаш брза смрт или убава смрт?

Аслин рече дека одговорил дека сака брза смрт, но му било кажано:

„Ќе имаш убава смрт, а јас ќе се уверам дека тоа е убава смрт“.

Откако оваа недела повторно се соедини со својата мајка и свршеница, Аслин рече: „Никогаш не мислев дека ќе излезам жив“.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.