Болсонаро навреди новинарка за време на дебатата

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и неговиот главен изборен ривал Луис Инасио Лула да Силва разменија навреди за време на изборната дебата во неделата, во која Болсонаро започна личен напад врз новинарката која ја доведе во прашање неговата одговорност за пандемијата на коронавирус.

Loading...

„Мислам дека одиш да спиеш размислувајќи за мене. Се заљуби во мене“, ѝ рече Болсонаро на Вера Магалхаес откако таа го праша за стапката на вакцинација против коронавирус во Бразил.

„Вие сте срам за новинарството во Бразил“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Стотици граѓани протестираат против сиромаштијата во Тунис

Магалхаес подоцна рече дека ставот на Болсонаро бил „апсолутно надвор од контрола, непотребен и штетен за себе“.

Таа истакна дека на Болсонаро не му се допаѓа кога жените го испрашуваат, пренесува Си-Ен-Ен.

Коментарите на Болсонаро за новинарката дојдоа откако тој се соочи со критики за неговиот однос кон жените.

 

 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Аризона го враќа законот за абортус од 19 век

 

Лидерот на екстремната десница ја бранеше поддршката на неговата влада за про-женските закони и тврдеше дека „голем број жени во Бразил го сакаат затоа што се противи на легализацијата на дрогата“.

Болсонаро и поранешниот бразилски претседател Лула да Силва, заедно со уште четворица кандидати, учествуваа во дебата пред претседателските избори во октомври.

Дебатата се фокусираше на низа прашања за економијата, климатските промени, коронавирусот и беше придружена со лични напади.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Летало на НАСА вечерва удира во астероид

Болсонаро тврди дека економијата на Бразил пораснала за време на неговата администрација и покрај рекордната невработеност.

Лула да Силва ги отфрли обвиненијата за корупција и тврди дека е невин.

Лула беше осуден за корупција во 2017 година и им се предаде на федералните власти во април 2018 година за да започне со издржување на 12-годишна затворска казна.

Во 2021 година, Врховниот суд ја поништи пресудата, дозволувајќи му да се кандидира за претседател.

Loading...