15.04.2018 21:38

Алкохолот е поштетен за жените, отколку за мажите


Германските научници одлучиле да спроведан истражување за влијанието на алкохолот врз стапката на смрност кај жените. Ова истражување покажало дека жените кои пијат алкохол, имаат поголем степен на ризик од смрнотста, во однос на мажите.

Истражувањето траело дури 14 години, на примерок од 4.700 испитанции, на возраст од 18 до 64 години. Од нив само 149 се сметаат за алкохоличари, 119 се мажи и 30 жени.

 

 

Истражувањето покажало дека ризикот од смрт, кај жените склони на алкохолот, други за 460 отсто е поголем од ризикот кај луѓето кои живеат нормален живот. Кај мажите склони на алкохол, овој процент изнесува 190 отсто.

Ова истражување е едно од првите истражувања за алкохолизмот кои се оснедуваат на разликите во полот, затоа што податоците за полот се ретки, дури и во клинички примероци.

 

 

За време на истражувањето постоеле две главни ограничувања. Првото е што само малцинството регистрирани алкохоличари биле на лекување, но нема сознание за тоа како се одобруваат кандидатите. Второто ограничување е  што нема докази за можни ефекти од лекувањето на специјализиран алкохолизам и влијанието на смртноста помеѓу лицата на кои им е дијагностификуван алкохолизам.

Заклучокот на истражувањето е важен за сите жени, особено за оние склони кон чаша повеќе и предупредува дека убавиот пол треба да биде многу внимателен затоа што алкохолот може да им штети повеќе отколку на мажите.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments