10 работи во кои веруваме, а никогаш не се докажани!

Сподели со своите пријатели

Кој всушност ја открил Америка?

Првото поврзување на ова прашање е Кристофер Колумбо. Сигурно сте слушнале „Браво Колумбо, ја откри Америка!“ Но, на кого навистина припаѓаат овие заслуги?

Loading...

Првиот човек што стапнал на почвата на американскиот континент бил скандинавскиот авантурист Леиф Ериксон, кој во 10 век, околу 500 години пред Колумбо, ја открил територијата што денес ја нарекуваме Њуфаундленд.

Дали витаминот Ц лечи настинка?

Кога настинуваме, првото нешто што го правиме е да користиме храна богата со витамин Ц, но дали навистина ги лекува настинките?

Резултатите од многу студии и истражувања покажаа дека витаминот Ц може да го намали времетраењето на симптомите на настинка и грип кај возрасни и деца, но нема моќ да ја намали сериозноста на симптомите на настинка. Така, витаминот Ц не ја спречува или лекува обичната настинка.

 

 

Дали постои можност Кинескиот ѕид да се види од вселената?

Приказната дека Кинескиот ѕид е единствената зграда на Земјата што е видлива од вселената, па дури и Месечината, иако беше постојано одбивана со докази, остана таква до денес.

Loading...

Претпоставките дека овој светски знаменитост во Кина може да се види од вселената датираат од 19 и 20 век, а всушност оваа зграда е едвај видлива дури и од ниската орбита на Земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Овој град е најдоброто место за живеење!

Дали сушито е навистина направено од сирова риба?

Повеќето луѓе мислат дека ова најпознато јадење од јапонската кујна и традиција е исклучиво сирова риба. Можеби е омилена состојка на мајсторите за суши, но тоа не значи дека нема суши без сирова риба.

Ова јадење беше измислено во Кина во 7 век, но многу пати ја промени својата форма, состав и намена до денес.

 

 

Кој е всушност највисокиот врв во светот?

Многумина од вас мислат дека е Монт Еверест, но дали е навистина така? Монт Еверест се наоѓа на околу 8850 метри надморска височина, но ако се постави прашањето за највисоката точка најблиску до Месечината, резултатот ќе биде различен.

Нашата планета содржи многу вдлабнатини и испакнатини, од кои највисоката е околу екваторот. Така, жителите на Еквадор, Кенија, Танзанија се всушност поблиску до Месечината отколку другите. И највисоката точка на Земјата може да се смета за Чимборазо сместена во Еквадор.

Loading...

Колку време му е потребно на телото да ја свари гумата за џвакање?

Секој од нас слушнал „внимавајте, не голтајте гуми за џвакање, ќе ви се залепи за стомакот или срцето!“. Оваа теорија е апсолутно неточна.

Вистина е дека делот од гума за џвакање што се состои од смола, маснотии и восок не е сварлив, но човекот јаде многу други несварливи работи во животот, така што неговото тело се уште се справува со тоа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски шпионски сателит лансиран во орбитата (ВИДЕО)

Проблемот може да се појави ако проголтате повеќе гуми за џвакање за краток временски период. Ова може да заврши со медицинска интервенција, со цел да се спречи блокада во телото.

 

 

Што се случува после смртта со косата и ноктите?

Постои популарна теорија дека косата и ноктите на починатиот растат. Овој факт е само оптичка илузија предизвикана од сушење и влечење на кожата по смртта. Вистинскиот раст на косата и ноктите бара интеракција на хормони, што не е можно по смртта.

Loading...

Дали лилјаците навистина се слепи?

Постојат различни мислења за овие животни меѓу луѓето. Едно од нив е дека овие животни се слепи. Овие животни не се слепи, всушност, тие најдобро гледаат во текот на денот.

Нивната способност да одекнуваат на локацијата е да се движат во вселената со одразување на звукот, што им овозможува да испраќаат импулси што се рефлектираат од други тела и предмети во околината.

Нивните повратни информации се информации за изгледот на просторот во кој се движат. Значи, теоријата за слепило на лилјаци паѓа во вода!

 

 

Loading...

Колку долго трае меморијата на златна рипка?

До неодамна се мислеше дека златната рипка има меморија помала од три секунди и дека не е важно колку голем сад живеат во нив, бидејќи биле принудени одново и одново да откриваат нови места и предмети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Летало на НАСА вечерва удира во астероид

Како и да е, момче од Австралиската школа за физика и математика изврши експеримент во кој хранеше риби со тоа што направи спомена меморија помеѓу предметите и храната.

Тој докажа дека тие имаат меморија од најмалку шест дена, бидејќи и после тоа дојдоа да јадат кога видоа плови што им укажуваше на хранењето од претходните денови.

Дали пингвините имаат цел живот ист партнер?

За крај најинтересната тема. Легендата дека пингвините, кога ќе го најдат својот партнер и ќе останат со него засекогаш, не е вистина. Многумина мислеа дека постои надеж за нас луѓето да ги имитираме, но за жал тие не се многу различни од нас.

Се случува многу пингвини да останат сами за време на сезоната на парење. Во повеќето случаи, љубовта трае само една сезона, но некои парови се бараат повторно и повторно секоја сезона.

Loading...

Тоа им е исклучително важно, бидејќи во условите во кои живеат, посветен и вистински партнер е она што му треба на секое мало и прекрасно суштество.