Знаци дека не земате доволно калории

Сподели со своите пријатели

Намалување на калориите е клучен дел од речиси секој план за губење на тежината. Но, понекогаш, во нашата желба да постигнеме подобри резултати за кратко време, прибегнуваме кон драстични диети кои штетат на нашето тело.

Loading...

Кои се два знака дека не земаме доволно калории?

Ако сакате подобар секс, оваа храна имајте ја во менито

Не губите тежина

Вие работите 3 или повеќе пати неделно, но резултатите со екстра килограми се незадоволителни. Нискокалоричната исхрана може да изгледа разумна, но ако е комбинирана со интензивна физичка активност, таа почнува да влијае на вашиот метаболизам не како што очекувате.

Вашите тироидни и хормони на тироидната жлезда ќе бидат погодени за да се компензира големата промена што ја внесувате во вашето тело, велат експертите. Затоа, првично обидете се да го намалите дневниот внес со 300 до 500 калории.

Ако не можете да избегнете јадење пред спиење, тогаш внимателно бирајте ги намирниците

Хипогликемија и промени во расположението

Loading...

Кога не се храните доволно кога се обидувате да ја редуцирате телесната тежина, постои ризик да доживеете симптоми на низок крвен шеќер како глад, анксиозност, вртоглавица, слабост.

Недоволниот внес на корисни калории може да го зголеми ризикот од хипогликемија, а тој се зголемува значително, кога гладувањето е во комбинација со високо физичко оптоварување.

Може да не ви се верува, но нивоата во крвта може да влијаат на вашето расположение.


Leave a Reply