Земји во кои атеизмот се казнува со смрт

Сподели со своите пријатели

Минатата недела британскиот премиер Дејвид Камерон предизвика многу реакции кога во велигденската честитка Велика Британија ја опиша како христијанска земја.

Критичарите го потсетиле Камерон дека само 30% од Британците се изјаснуваат како верници, со што Велика Британија спаѓа меѓу најмалку религиозните земји во светот.

И додека западниот свет се прпукува за религиозноста, многумина веројатно ќе се изненадат со фактот дека постојат и земјки каде е многу опасно да се биде атеис, односно атеистите можат поради своето неверување да бидат осудени на смрт.

Ова се земјите во кои аутизмот се казнува со смрт:

 1. Авганистан

 2. Иран

 3. Малезија

 4. Малдиви

 5. Мавританија

 6. Нигерија

 7. Пакистан

 8. Катар

 9. Саудиска Арабија

 10. Сомалија

 11. Судан

 12. Обединети Арапски Емирати

 13. Јемен


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.