Зеленски ја покани Марина Абрамовиќ да биде амбасадор на Украина

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски ја покани уметницата Марина Абрамовиќ да биде амбасадор на Украина.

Loading...

Марина Абрамовиќ, која е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, изјавила дека украинскиот претседател побарал од неа помош за обнова на училиштата, пренесува „Телеграф“.

Оваа уметница од Србија моментално ја одржува својата прва самостојна изложба во Велика Британија и е првата уметница која има голема изложба во главните галерии на Кралската академија на уметностите во Лондон.

Посетителите на изложбата мора да се притиснат меѓу две голи манекенки за да влезат во шоуто или да изберат да ги заобиколат, како што еден новинар нарече „голи порти“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

„Јас бев првиот уметник кој ја поддржа украинската војна против Русија и го даде својот глас. Дефинитивно историјата се повторува“, рече таа во интервју за Шангајскиот музеј за модерна уметност.

„Зеленски ме покани да бидам амбасадор на Украина, да им помагам на децата погодени од реконструкцијата на училиштата“, додаде Абрамовиќ.