Западна Африка договори датум за можна воена интервенција во Нигер

Сподели со своите пријатели

Најважниот блок на западноафриканските земји, ЕКОВАС, се согласи на денот Д за можна воена интервенција за обновување на демократијата во Нигер доколку не успеат дипломатските напори, изјави висок функционер, без да го открие точниот датум.

Loading...

Договорот беше постигнат на дводневниот состанок на воените лидери на западноафриканските земји во Акра, главниот град на Гана, на кој се договорија за логистиката и стратегијата за евентуална употреба на сила во Нигер, што ќе биде последно за ЕКОВАС. опција.

„Веќе договоривме и прилагодивме се што ни треба за интервенцијата“

„Подготвени сме да влеземе во моментот кога ќе ја добиеме наредбата“, рече комесарот за политички прашања, мир и безбедност на ЕКОВАС, Абдел-Фатау Мусах за време на затворена свеченост.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Холандија зголемена разликата во платите меѓу мажите и жените

„Одлучен е и Денот Д“. Веќе договоривме и приспособивме се што ни треба за интервенција“, рече тој и нагласи дека се уште се обидуваат мирно да преговараат со хунтата.

„Додека зборуваме, сè уште подготвуваме мисија за посредување во земјава, затоа не затвораме ниту една врата“, рече тој.

Војската го собори претседателот на Нигер Мохамед Базум на 26 јули и ги пркоси повиците на Обединетите нации, ЕКОВАС и други да го вратат на власт, што го натера блокот да ги стави своите сили во готовност.

Повеќето од 15-те членки на ECOWAS се подготвени да придонесат за заедничките сили, освен оние кои се исто така под воена управа – Мали, Буркина Фасо, Гвинеја и малиот Зеленортски Острови, изјави во четвртокот официјален претставник на ECOWAS.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почнува Нобеловата недела: Еве кога ќе бидат доделени престижните награди!

Ескалацијата во Нигер го дестабилизира еден од најсиромашните региони во светот

Претставниците на одбраната одбија да кажат колку војници ќе бидат распоредени или какви било други стратешки детали.

Loading...

Ескалацијата во Нигер го дестабилизира Сахел, еден од најсиромашните региони во светот, каде долготрајниот исламистички бунт што се прошири од Мали принуди милиони луѓе да избегаат во изминатата деценија и предизвика глад. До државниот удар, Нигер беше подобар од Мали и Буркина Фасо во спречувањето на насилството.

Таа стана важен западен сојузник во борбата против бунтовниците откако воените хунти ја презедоа власта во двете земји од 2020 до 2022 година и ги прекинаа врските со традиционалните партнери. ЕКОВАС, Обединетите нации и западните земји вршат притисок врз хунтата да се повлече, а воените влади во соседните Мали и Буркина Фасо велат дека ќе ја бранат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Тајмс“: Над 35.000 мигранти ќе бидат „заглавени“ во Британија