Вселенското летало Прогрес МС-21 лансирано во орбитата

Сподели со своите пријатели

Ракетата „Сојуз-2.1а“ со товарниот вселенски брод „Прогрес МС-21“ беше лансирана во ниската орбита на Земјата, пренесува ТАС С.

Loading...

Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур во 03:20 часот по московско време, соопшти денеска контролата на мисијата.

Врската со станицата е закажана за 5:50 часот по московско време на 28 октомври.

Прогрес МС-21 ќе испорача повеќе од 2,5 тони товар до вселенската станица – гориво за станицата, вода за пиење, азот за одржување на атмосферата, лична заштитна опрема, медицинска опрема, божиќни подароци и други предмети, соопшти ТАС С.