Ворнок победи во Џорџија, демократите го потврдија мнозинството во Сенатот

Сподели со своите пријатели

Со тесна победа во Џорџија, демократите го консолидираа мнозинството во американскиот Сенат, покажуваат прелиминарните резултати од изборите во оваа сојузна држава на југот на земјата.

Loading...

Демократот Рафаел Ворнок го победи републиканецот Хершел Вокер во вториот круг од сенаторите во Џорџија во вторникот.

Со оваа победа, Ворник им обезбеди на демократите апсолутно мнозинство (51 – 49) во Сенатот на САД, кое ќе го има до крајот на мандатот на претседателот Џозеф Бајден.

Вокер, легенда на американскиот фудбал и политички новодојденец, им се придружува на голем број поразени кандидати кои се кандидираа за функцијата со поддршка на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Трамп најави дека повторно ќе се кандидира за Белата куќа во 2024 година.

Изборите во Џорџија беа решени со вториот круг откако ниту еден кандидат не освои 50 отсто од гласовите во ноември, иако Ворнок имаше 37.000 гласови повеќе од Вокер.

Ворнок влезе во Сенатот во јануари 2021 година и е првиот Афроамериканец избран за сенатор од оваа држава на крајниот југ на Америка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Њујорк го собори педесетгодишниот рекорд за најдолга зима без снег

„Чест ми е да ги кажам четирите најмоќни зборови некогаш кажани во една демократија: народот зборуваше!“, рече тој на победничката забава во сала на хотел во Атланта.

Loading...

Ворнок, 53-годишен јужен баптистички проповедник, чија црква во Атланта некогаш ја водеше афроамериканскиот шампион за права Мартин Лутер Кинг, Џуниор, ѝ даде посебна благодарност на својата мајка.

Тој рече дека таа пораснала во 1950-тите во Џорџија берејќи памук.

„Таа помогна нејзиниот најмлад син да биде избран за сенатор на Соединетите Држави вечерва“, рече Ворнок.

Тој победи со тесна разлика.

Прелиминарните резултати, објавени врз основа на 99 отсто преброени гласови, покажуваат дека за Ворнок гласале 50,8 отсто од гласачите, а за Вокер 49,2 отсто, покажуваат податоците на организацијата Едисон Рисрч.

Вокер зборуваше накратко со поддржувачите во Куќата на славните на колеџот во фудбал во Атланта.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Баку ги евакуираше дипломатите од Техеран

„Нема оправдувања во животот и нема да ги правам сега затоа што се боревме многу“, рече тој.

Кампањата на Вокер беше нарушена со обвинувања дека платил за две поранешни девојки да абортираат – што тој ги негира – дури и кога се залагаше за забрана на постапката.

Loading...

За време на кампањата, овој 60-годишник мораше да признае дека е татко на три деца за кои јавноста претходно не знаеше, иако ги критикуваше татковците кои не се присутни во животот на сопствените деца.

Во меѓувреме, републиканците објавија оглас во кој ги потсетуваат гласачите на тврдењето на поранешната сопруга на Ворнок дека тој ја прегазил нејзината нога со автомобил по расправија во март 2020 година.

Околу 1,4 милиони луѓе гласаа во Џорџија на денот на изборите, изјави изборниот претставник Габриел Стерлинг по затворањето на гласачките места, додавајќи дека излезноста била најголема досега.

Околу 1,9 милиони жители гласале по пошта или на претходно отворени гласачки места, опција која постои во Америка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски генерал: Британската армија повеќе не е врвна борбена сила

Ворнок потрошил околу 170 милиони долари на трката, многу повеќе од Вокер, чија кампања чинела околу 60 милиони долари, според финансиските извештаи поднесени до федералните власти.

Трамп и Бајден, кој не е популарен во Џорџија, избегнаа да учествуваат во кампањата.

Трката за Сенатот на Вокер беше последна шанса за републиканците да го преземат водството во Сенатот бидејќи кандидатите поддржани од Трамп веќе загубија во Њу Хемпшир, Невада, Аризона и Пенсилванија.

Сепак, фаворитите на Трамп победија во Охајо, Висконсин и Северна Каролина.

Loading...

Победата во Џорџија значи дека на Бајден ќе му биде малку полесно да именува судии и да пополни позиции во администрацијата, иако на демократите ќе им треба поддршка од републиканците за да го усвојат најголемиот дел од законодавството.

Доколку демократите ја изгубеа Џорџија, контролата на партијата над Сенатот со 50-50 ќе зависи од гласањето на потпретседателката на САД Камала Харис.