Во Словачка започна кампања за собирање пари за купување оружје за Украина

Сподели со своите пријатели

Акцијата за донирање започната во Словачка за купување артилериски гранати за Украина ја постигна целта од еден милион евра за помалку од 48 часа, јавува Би-Би-Си.

Loading...

Кампањата е одговор на одбивањето на словачката влада да се приклучи на чешката иницијатива за собирање стотици илјади гранати за украинската армија.

„Мораме да го избркаме Путин од Украина. Мораме да го победиме“, рече Ото Симко, преживеан од Холокаустот и ветеран од националниот бунт на Словачка против нацистите во 1944 година. На 99-годишна возраст помагал да се собираат донации.

„Јас ја живеев Втората светска војна. Се борев во неа. Можам да ви кажам дека немаше смисла да се преговара со Хитлер и нема смисла да се преговара со Путин“, изјави 99-годишниот Симко за Би-Би-Си од Братислава.

Со оваа акција Словаците сакаат да ја заобиколат политиката на владата и премиерот Роберт Фиц, кој дојде на власт во октомври ветувајќи дека нема да испраќа повеќе муниција во Украина.

Украинските сили со месеци се борат да ги одбранат линиите на фронтот од руските напредоци поради недостаток на гранати, ракети и противвоздушна одбрана.

Словачкиот премиер тврди дека испраќањето оружје само го продолжува конфликтот

Фицо одби да се приклучи на групата од 20 земји кои го поддржаа чешкиот план за набавка на големо количество артилериска муниција.

Словачкиот премиер тврди дека западната политика на вооружување на Украина само го продолжува конфликтот, а Киев наместо тоа треба да го остави оружјето и да побара мир со Москва.

Loading...

Сепак, добар дел од Словаците не се согласуваат со него, меѓу кои и 23 илјади од нив кои досега од почетокот на кампањата во вторник донирале повеќе од 1,5 милиони евра.

„Навистина сме пријатно изненадени од огромниот интерес“, изјави Зузана Изакова од иницијативата „Мир за Украина“, која соработува со чешкиот фонд за донации за Украина.

„Тоа е знак на отпорот на словачкото општество кон владата и надворешната политика на Роберт Фиц“, рече таа.

Кампањата, која се води под слоганот „Ако владата не сака – ние“, ќе продолжи и откако ќе ја исполни својата цел, додаде таа.

Фиц досега не се изјасни за оваа кампања.

Сепак, министерот за одбрана Роберт Калинак рече дека Словачка е демократска држава и дека луѓето се слободни да прават што сакаат.

„Нашата влада работи на обезбедување помош на Киев, како што е опремата за деминирање“, рече тој.

Чешка предлага соработка на неколку земји-членки на НАТО, кои преку заедничка иницијатива би собирале оружје за Украина на светскиот пазар.

Loading...

Иницијативата доби важност откако помошта за Украина заглави во американскиот Конгрес поради противењето на републиканците, а во исто време ЕУ досега не покажа доволно одлучност да испрати поголеми количества оружје во Украина.

„Ако не го победиме Путин, тој ќе биде закана“

Чешкиот премиер Петр Фиала за време на посетата на Вашингтон оваа недела рече дека неговата земја досега има потпишано договори за 180.000 рунди и обезбедува купување на уште 300.000, по ветувањата од Германија, Холандија, Данска и други земји.

Чешката влада вели дека до 1,5 милиони куршуми би можеле да бидат достапни на глобалниот пазар доколку се обезбедат средства, но прашање е колку ќе биде одржлива оваа стратегија за набавка на муниција и оружје, токму поради претходно споменатите колебања на ЕУ и нејзините членови.

Ото Симко донираше дел од своите заштеди за да помогне во финансирањето на „украинската битка против тоталитаризмот“.

„Запомнете го Џозеф Чембрлен. Неговата идеја дека попуштањето пред Хитлер ќе донесе мир се покажа како целосна илузија“, рече тој.

„Нашата влада го прави токму истото. Дајте му го Донбас, само додека има мир. Дајте му го Крим, само додека има мир. Тоа е целосна илузија“, продолжи тој.

„Ако не го победиме Путин, тој ќе биде закана. Не за две или три години што ми останаа на овој свет, туку за моите внуци и правнуци, Словачка и целиот свет“, заклучи тој.