Во овој паметен хотел папучите и мебелот сами се „паркираат“ (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Еден од најмодерните хотели во светот се наоѓа во јапонскиот град Јокохама. На влезот во собата гостите ги дочекуваат „паметни“ папучи а во нив ист таков мебел. Хотелот „ProPILOT Park Ryokan“ е комбинација на традиционалната далекуисточна гостопримливост и најсовремена технологија, која ја развил „Нисан“.

Познатиот знак од хотелските врати заминува во историјата

Loading...

Хотелот во планинското место Хаконе, познато по изворите на топла вода, на гостите им нуди „паметни“ изненадувања, а освен папучи вклучува и мебел кој самостојно се движи.

Дубаи ќе биде домот на на највисокиот хотел во светот (фото)

Користејќи го автоматскиот систем на движење и паркирање на Нисан, папучите сами се паркираат по притиснување на копчето, а во собите се наоѓаат и самопаркирачки столови и подни перници, пишува Индепендент.

Хотел отворен во 717. година сè уште работи: Го воделе 46 генерации (видео)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што е „гиг економија“ и какви промени носи?

– Оваа технологија во автомобилите бара силни процесори, четири камери со висока резолуција за обработка на слики во реално време и 12 сонарни сензори за проценка на околината на возилата. По обработката на собраните информации, системот безбедно може да паркира автомобил со контролирање на педалите за гас, кочници, управувачот и менувачот, вели портпаролот на Нисан, Ник Максфилд.

Овој хотел е прогласен за најдобар во светот, а еве колку чини ноќевање во него (фото+видео)

Тој додава дека кога станува збор за педалите, тие служат за да се крене свеста на луѓето за потенцијални автоматизирани технологии за возење, а и со самата примена е многу поедноставна. Секој предмет кој се користи има „хоме“ позиција, која се активира со притискање на копче.

За да не плати сметка во хотел решил да излезе од прозорец на 19. кат (видео)

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од од 1 февруари Твитер воведува нова функција

Педалите имаат две мали тркала со помош на кои се движи, а кои се вовлекуваат откако некој ќе ги собуе.


Leave a Reply