Во Мариупол убиен режисер на документарци од Литванија

Сподели со своите пријатели

Литванскиот документарен режисер Мантас Кведаравичиус е убиен во Мариупол, објави во неделата на Твитер новинската агенција на украинското Министерство за одбрана.

Loading...

Литванскиот претседател Гитанас Наузеда изрази сочувство преку соопштение.

 

Зеленски се обрати на доделувањето на Греми наградите ги повика гледачите да ја поддржат Украина

 

– Го загубивме не само во Литванија, туку и во светот, познатиот креатор, кој до последен момент и покрај опасноста работеше во Украина, која беше нападната од рускиот агресор. Посакувам неговите роднини, пријатели и сите љубители на неговиот талент да најдат сила – изјави Наузеда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг: НАТО ќе ја преземе координацијата на испораката на оружје за Украина од САД

 

Loading...