Во Авдиивка пронајдена масовна гробница

Сподели со своите пријатели

Телата на цивилите, вклучително и оние со траги од тортура, биле ексхумирани во Авдиивка во самопрогласената Народна Република Доњецк (ДПР), изјави заменик-претседателот на Парламентот на ДПР, координатор на хуманитарниот центар „Единствена Русија“ во Авдиивка, Сергеј Прокопенко.

Loading...

Во Авдиивка беа ексхумирани неколку десетици тела, а според нашите податоци меѓу загинатите имало и такви кои, според сите извештаи, биле мачени“, изјавил Прокопенко за Тас, пренесува Танјуг.

Тој додаде дека во моментов се работи на утврдување на идентитетот на жртвите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова за испадот на Бајден: „Имаме проруски кандидат во САД“