Висок кардинал обвинет за сексуален напад во Канада

Сподели со своите пријатели

Кардиналот Марк Уеје, кој има една од најважните функции во Ватикан, е обвинет за сексуален напад во колективна тужба поднесена во Канада.

Loading...

Како што пренесува N1, тужбата е насочена против повеќе од 80 членови на епархијата на Квебек.

Кардиналот Оује, сегашниот префект на Конгрегацијата за бискупи, наводно допрел несоодветно помошник во 2008 година, според судскиот документ поднесен во Врховниот суд во Квебек минатиот мај.

Обвинението дојде три недели откако папата Франциско ја посети Канада, за време на која тој се извини за злоупотребите извршени од членовите на црквата во училиштата за канадски абориџини.