ВЕЧНА МИСТЕРИЈА: 7 геолошки појави кои научниците не можат да ги објаснат (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Научниците со векови ги објаснуваат причините за нивното создавање, но некои природни творби останале вечна мистерија.

Панетата Земја изобилува со неверојатни геолошки структури, како што се кристалните пештери, кањони и прекрасни вулкани.

Loading...

Еве седум феномени што ги оставаат научниците без објаснување:

Окото на Сахара – Мавританија

Се протега во форма на концентрични кругови, најголемите со дијаметар од околу 28 километри.

Геолозите првично тврдеа дека тоа се должи на астероидно влијание, но нема стопена карпа меѓу круговите што ја поддржува оваа теорија.

Исто така, нема докази за поддршка на теоријата за вулканот. Вљубениците на митот велат дека ова се остатоци од долго потонатиот остров Атлантида.

Современите научници велат дека Окото на Сахара е создадено со ерозија на земјината купола.

Процесот започнал пред околу 100 милиони години со распаѓањето на суперконтинентот „Пангеа“. Античките карпи кои потекнувале на длабочина од околу 200 километри ја потврдуваат теоријата, но истражувањето сè уште трае.

Езерото Хилиер – Австралија

Loading...

Мало езеро со висока соленост се наоѓа на островот во непосредна близина на Западна Австралија. Неговата розова боја го направи уникатно во светот.

Британскиот истражувач Метју Флиндерс прв го забележал езерото Хилиер. Тој го анализирал примерокот на вода, но не можел да објасни што ја создало неговата неверојатна боја.

Туристите можат да го посетат само со хеликоптер, иако се знае дека водата не е опасна по здравјето.

Научниците се сомневаат дека водата е розова поради присуството на алги со сол Dunaliella или розовата бактерија Salinibacter ruber.

За разлика од другите примери на розови езера во светот (Езеро Ретба во Сенегал), розовата нијанса во случајот со Хилиер не варира во зависност од температурата или зраците на сонцето.

Расцепот во Големиот Кањон – САД

Огромен јаз во времето е видлив на Големиот кањон во Аризона. Геолозите кои ја проучуваат аномалијата забележале многу карпи и фосили од пред 540 милиони години.

Веднаш под нив е слој карпи што се формирале пред милијарди години. Каде исчезнал слојот на земјата што се формира меѓу двата периоди е непознат.

Теоријата која тврди дека Земјата некогаш била ледена топка, одговара на прашањето. Огромни слоеви на плочи формирани во споменатиот период завршиле во океанот под глечерот. Сепак, нивното потекло засекогаш ќе остане под превезот на мистерија.

Лакот Настапока – Канада

Loading...

Во југоисточниот дел на Заливот Хадсон е скоро совршен лак. Прво се сметаше дека е предизвикан од астероидно влијание. Сепак, не се пронајдени докази во близина на лакот дека тоа се случило.

Најверодостојна теорија е дека лакот е формиран кога еден слој од карпата туркал друг. Ова не ја објаснува нејзината правилна форма, така што лакот на Настапока е сè уште под постојано набљудување на научниците.

Могили во областа Мима – САД

Единствени бранови на тревникот се наоѓаат во близина на Олимпија, Вашингтон. Кога го открил американскиот научник Чарлс Вилкс во 1841 година, мислел дека станува збор за гробница.

Почнал да копа и наскоро сфатил дека секоја гумба е исполнета со чакал. Слични формации се протегаат од Калифорнија до Колорадо и ги збунуваат научниците со децении.

Loading...

Некои научници велат дека могилите се создадени пред 30.000 години. Ова тврдење е во спротивност со теоријата што вели дека првите луѓе живееле на територијата на САД многу подоцна.

Шпекулациите за ефектите од ветровите и поплавите брзо беа отфрлени.

Најновата теорија ги обвинува кртовите за постоењето на могилите, но малку научници веруваат во тоа.

Магични кругови – пустината Намибија

Во непосредна близина на Намибија има црвени кругови на разголена земја покриени со трева.

Loading...

Ако ги погледнете од птичја перспектива, ќе откриете дека дамките се протегаат бесконечно по пустината. Народните верувања велат дека ова се стапките на боговите, но научниците побарале објаснување засновано врз докази, пренесува „Ментал Флос“.

Некои натуралисти тврдат дека дупките биле создадени со напорите на растенијата да добијат вода и хранливи материи од земјата. Преживеале растенија кои успеале да формираат доминантен корен систем. Оние осудени на смрт, оставиле парче земја во средина.

Во 2017 година, во весникот „Nature“ се појави ветувачка теорија. Ископувањата откриле гнезда на термитите, што значи дека инсектите јаделе вегетација над гнездото.

Пустинските растенија можеле да растат само околу гнездото. И покрај обидите да се објасни нивното постоење, науката сè уште бара конечен одговор.

Кратери во Сибир

Loading...

Пилот што летал со хеликоптер над полуостровот Јамал во 2014 година забележал огромна дупка во ледената земја, на влезот во Карското Море. Научниците побрзаа да го анализираат кратерот во дијаметар од околу 30 метри и да го утврдат неговото потекло.

Ударите од метеор, експлозии на гасови и пристигнување на вонземјани беа некои од теориите што стојат зад нивното создавање.

При прегледот на воздухот на дното на кратерот се покажа многу високо ниво на метан што укажува на експлозија. Тоа било предизвикано од топлите лета што ги нарушија условите на вечен снег и мраз.

Некои геолози тврдат дека немало експлозија, туку дека кратерот е создаден со пропаѓање на замрзнатото земјиште. Оттогаш, откриени се уште неколку кратери, но нема официјално објаснување.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *