„Утврдување на Херсон во случај на пробив на Украина“

Сподели со своите пријатели

Градот Херсон и приодите кон него се обезбедуваат во случај на пробив на украинските војници, изјави заменик-шефот на администрацијата на регионот Херсон, Екатерина Губарева.

Loading...

Таа за РИА изјави дека одбраната на градот и приодите се зајакнуваат во случај на пробив на украинските војници и изјавила дека првите катови од зградите се утврдуваат и дека се прават заштитни бариери од вреќи со песок.

Губарева рече дека зајакнувањето на одбраната на градот е превентивна мерка и дека евакуацијата на цивилното население го олеснува откривањето на диверзантско-извидувачките групи или поддржувачите на вооружените сили на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бугарскиот парламент го верификуваше испраќањето воена помош за Украина

Претходно, лидерот на Крим, Сергеј Аксјонов, изјави дека е завршена евакуацијата на жителите на регионот Керсон од десниот кон левиот брег на реките Днепар.

„Мило ми е што сите оние кои сакаа да ја напуштат областа под украински оган успеаја да го сторат тоа брзо и безбедно“, рече Аксјонов во четвртокот, пренесе агенцијата ТАС С.

На 8 октомври, вршителот на должноста гувернер на регионот Керсон, Владимир Салдо, објави дека цивилите кои живеат на десниот брег на реката Днепар ќе бидат евакуирани на левиот брег, поради ризик од поплави во случај украинската армија да ја нападне хидроцентралата Каховка.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.