Украинците преместуваат дополнителни трупи во Бахмут

Сподели со своите пријатели

Заменик-министерот за одбрана на Украина Ана Маљар објави дека е донесена одлука за префрлање дополнителни единици на украински војници во Артјомовск (Бахмут).

Loading...

„Сега епицентарот на борбите е Бахмут. Ситуацијата таму е навистина напната. Генералот Сирски е командант на Источната група на сили. Постојано е на исток и на фронтот. Генералот го пропатувал речиси цел Бахмут, бил во штабот, вели Маљар.

„Таму одредени одлуки се носеа директно на теренот. Тоа се одлуките за преместување на дополнителни единици и одредени решенија кои не можат да се објават“, рече Маљар, пренесува „Украиње новости“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.