Украинци: Русите ракетираа два града во централна Украина

Сподели со своите пријатели

Руски ракети рано утрото погодиле два града во централна Украина, оштетувајќи ја инфраструктурата и станбените згради, изјави лидерот на регионот Полтава, пренесува Ројтерс.

Loading...

 

Зеленски: Русите ја минираа целата територија околу Киев, целосна катастрофа

 

„Полтава. Проектилот погоди еден од инфраструктурните објекти во текот на ноќта“, напиша Дмитриј Лунин во објавата на интернет. „Кременчук. Многу напади на градот наутро“, додаде тој.

 

Црвениот крст денеска подготвува нова евакуација на цивили од Мариупол

 

Loading...

Сместен источно од Киев, градот Полтава е главен град на регионот Полтава, а Кременчук е еден од најголемите градови во регионот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бомбаш самоубиец се разнесе во Пакистан: 52 загинати, над 50 повредени