Уапсени 33 војници поради заговор против претседателот на Венецуела

Сподели со своите пријатели

Триесет и тројца венецуелски офицери и војници беа уапсени, понижени и исфрлени од вооружените сили за наводен заговор против претседателот Николас Мадуро, се вели во соопштението на Министерството за одбрана.

Loading...

Во соопштението именувани се генерал-мајор, двајца полковници, шест потполковници, девет мајори, двајца капетани, шест први потполковници и седум наредници.

Тие би биле „вклучени во заговори преку планирање на криминални и терористички акции насочени кон напад на легитимно конституираниот систем на власт, институциите на државата и венецуелскиот народ, дури и убиство на шефот на „државата“, рече министерот за одбрана Владимир Падрино.

– Овие предавници никогаш не требаше да носат униформа. Тоа е група која воопшто не ги застапува вооружените сили – вели тој во видеото објавено на социјалните мрежи.

Војската, која особено ги контролира компаниите за рударство, нафта и дистрибуција, е столбот на моќта на претседателот Николас Мадуро.

Опозицијата и невладините организации редовно ги осудуваат корупциските мрежи кои им овозможија на многу функционери да се збогатат.

Владата на Венецуела редовно ги осудува заговорите или нападите против неа, често обвинувајќи ги САД, опозицијата или колумбиските трговци со дрога дека се изворот.

– Сите уапсени признаа и открија информации за планови против венецуелскиот народ и демократското општество – изјави државниот правобранител Тарек Вилијам Сааб за новинарите, додавајќи дека уште 11 лица, вклучително и некои активисти за човекови права и новинари, подлежат на налози за апсење.

Loading...

Без да навлегува во детали, претседателот Мадуро веќе ги спомна заговорите за време на неговото годишно обраќање до нацијата минатата недела.

Американскиот Стејт департмент во вторникот соопшти дека е „длабоко загрижен“ од апсењата без соодветна постапка, за кои рече дека се спротивни на духот на договорот меѓу владата на Мадуро и опозицијата.