Трамп го предупреди ДеСантис да не се кандидира во 2024 година

Сподели со своите пријатели

На денот на изборите во САД, поранешниот претседател Доналд Трамп испрати, пренесува CNN, многу јасна порака до Рон ДеСантис, партиски колега и потенцијален ривал во Републиканската партија за претседателските избори во 2024 година: „Не влегувај во трката инаку…“.

Loading...

– Би можел да ви кажам некои работи за него што не би биле пријатни. Знам за него повеќе од било кој, повеќе од неговата сопруга – изјави Трамп за „Фокс Њуз Глобал“.

Трамп официјално не објави дека ќе се кандидира за претседател за две години, но навести дека би можел да ја објави својата кандидатура за претседател веќе следната недела, кога во вторникот во Охајо рече дека „ќе даде голема најава на 15 ноември. ”

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Трамп, кој е регистриран жител на Флорида, во вторникот рече дека гласал за Де Сантис за уште еден мандат како гувернер.

Си-Ен-Ен додава дека оваа изјава на Трамп е најсериозната закана против ДеСантис во последните недели.

Трамп го нарече „Рон Десанктимониус“ (неморален) на митинг во Пенсилванија за време на викендот.