Трамп: Бајден и специјалниот обвинител нека гнијат во пеколот. Среќен Божиќ!

Сподели со своите пријатели

Поголемиот од светските политички, духовни и национални лидери го слават Божиќ со повици за мир или со нагласување на доблестите на семејството и заедницата, но тоа не е стилот на Доналд Трамп, пишува Си-Ен-Ен.

Loading...

Поранешниот претседател испушти поплава од гнев и горчина на неговата социјална мрежа Вистина на Бадник и Божиќ, најмногу поради неговите правни проблеми, покажувајќи му на тимот колку лични опсесии ќе ги пренесе на нацијата во клучната изборна година во 2024 година.

Бесен по Бајден и специјалниот обвинител

Трамп ги нападна претседателот Џо Бајден и специјалниот обвинител Џек Смит, давајќи бројни и лажни тврдења дека неговите обиди да остане на функцијата по поразот на изборите во 2020 година беа витална одбрана на американската демократија и затоа совршено легални.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПУКАЊЕ ВО САД: Напаѓачи на скутери отворија оган. Еден загинат, тројца ранети (ВИДЕО)

Во жестоките објави, Трамп ја засили својата екстремна реторика за имиграцијата, која веќе ги споредуваше со нацистичката реторика и го повтори својот став за неограничената претседателска моќ, поради која критичарите се плашат од автократија доколку победи на следните избори.

Најавите на Трамп покажуваат дека неговите лаги за изборни измами се столбот на неговиот политички проект

На само три недели пред почетокот на гласањето во трката за републиканската претседателска номинација, Трамп е фаворит.

Неговите објави покажуваат дека неговите лажни тврдења за изборни измами пред три години сè уште се столбот на неговиот политички проект.

А неговите тиради, во време кога Американците кои го слават Божиќ се собираат со најблиските и бараат момент на мир, навестуваат бесна состојба на умот и целосно негирање, пишува Си-Ен-Ен, додавајќи дека најверојатно тоа ќе предизвика нова загриженост за неговиот темперамент. и соодветноста повторно да служи како врховен командант и се мрачен знак за тоа што може да донесе уште еден мандат на Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

Трамп на Бадник: Ме прогонуваат насилните чудаци на Џо Бајден

Трамп на Бадник навечер со големи букви порача:

Loading...

„Тие ја шпионираа мојата кампања, го лажеа Конгресот, ја мамеа ФИСА, ги наместија претседателските избори, им дозволија на милиони луѓе, многумина од затвори и ментални институции, да ја преплават нашата земја, опустошени во Авганистан, а насилниците и изродите на Џо Бајден, како покојниот Џек Смит, ме прогонуваат на невиден начин. Тоа се вика мешање во изборите. Среќен Божиќ!“

„Нека скапуваат во пеколот, Среќен Божиќ!

Неговото расположение беше едвај поинакво на Божиќ, кога го обвини Бајден за организирање мешање во изборите со таргетирање на 91 обвинение за кривично дело и четири судења кои се во тек против поранешниот американски претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху зборуваше за следните чекори на Израел по нападот од Иран

Во една од своите најбизарни и најбезобразни објави, тој им посака среќен Божиќ на „светските лидери, и добри и лоши, но ниту еден од нив не е толку злобен и „болен“ како насилниците што ги имаме во нашата земја.

Во најновиот напад врз Бајден и Смит, Трамп напиша: „НЕКА ГНИЈАТ ВО ПЕКОЛОТ. СРЕЌЕН БОЖИЌ УШТЕ ЕДНАШ!“.

Милиони Американци веројатно ќе гласаат за Трамп

Милиони Американци веројатно ќе гласаат за Трамп на претседателските прелиминарни избори, покажувајќи дека не се вознемирени од неговото однесување или неговиот растечки екстремизам, додава Си-Ен-Ен.

Веројатно ќе го поддржат уште десетици милиони ако е републикански кандидат, бидејќи се обидува да направи неверојатен политички камбек и да стане само вториот поранешен претседател кој освоил втор мандат без победи во ред.