Трагични авионски несреќи како доказ дека богатството не може да ве спаси од смртта

Сподели со своите пријатели

Некои луѓе кои ја одбележаа историјата, исто така, од авион тргнаа директно кон небото, а нивните достигнувања се прераскажуваат од генерација на генерација.

Loading...

Неодамна смртта на Црна Мамба и неговата ќерка, тогаш најбогатиот човек во Чешка, композиторот на Титаник, но и многу други, сите ги остави без зборови.

Еве кои јавни личности ги загубија животите на ваков трагичен начин!

Коби Брајант

 

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија во јануари 2020 година!

Брајант (41) патуваше со приватен хеликоптер на кошаркарски натпревар со својата ќерка Џана (13), кога авионот се запалил над градот Калабас. Никој не преживеа, а не се знае точната причина за несреќата, бидејќи авионот немал црна кутија.

Loading...

Се претпоставува дека времето било лошо. Последователно, беа издадени голем број почести и спомен-обележја, вклучително и преименување на наградата за МВП на сите ѕвезди во негова чест.

Петкратниот НБА шампион Брајант многумина го сметаа за еден од најдобрите играчи на сите времиња. Еден од најпознатите ефекти во поединечни натпревари е 81 поен против Торонто Репторс во 2006 година, што е втор најголем број поединечни поени во еден натпревар во историјата на НБА лигата.

Добитник е и на Оскар за најдобар краток анимиран филм за 2018 година – Dear Basketball, петминутен филм базиран на љубовно писмо што ѝ го посветил на кошарката во 2015 година.

Петр Келнер

 

Милијардерот Петр Келнер е роден во Чешка Липа на 20 мај 1964 година. Дипломирал на Економскиот колеџ во Прага, а кариерата како продуцент ја започнал во 1989 година.

Првата работа му била во познатиот комплекс филмски студија „Барандов“ во Прага. Дури и како актер се обидел.

Loading...

Тој во 1991 година ја основа „PPF Group“, како инвестициска компанија која со партнери учествува во приватизацијата на стотици државни компании.

Најбогатиот човек во Чешка загина во хеликоптерска несреќа на Алјаска на 27 март 2021 година, кога со гости се превезувале на скијање со неуредни, природни патеки. Хеликоптерот се урнал од непознати причини во близина на глечерот Ник, на околу 80 километри источно од Енкориџ. Имаше 56 години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеул: Наскоро нуклеарна проба на Северна Кореја

Американскиот магазин „Форбс“ ја процени вредноста на неговиот имот во 2020 година на 14,9 милијарди долари, со што се најде на 68-то место на најбогати луѓе во светот.

Ричи Валенс, Бади Холи и Биг Бупер

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Ricky Colavitto (@colavitto)

 

Денот кога Ричи Валенс, Бади Холи и Биг Бопер трагично ги загубија животите во авионска несреќа е познат како моментот кога „умре музиката“.

Младите музичари се упатиле на концерт кога поради лоши временски услови нивниот авион се урна во поле со пченка во Ајова.

Loading...

Линирд Скајнирд

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Lynyrd Skynyrd (@skynyrd)

 

Повеќето членови на легендарниот рок бенд Lynyrd Skynyrd загинаа во авионска несреќа во октомври 1977 година. Според која подоцна е снимен филм.

Членовите на бендот полетале од сојузната држава Јужна Каролина во Лисијан, само три дена по објавувањето на петтиот албум „Street Survivors“.

Кога ги завршиле настапите во градот Гринвил, одлетале во Батон Руж. Проблемот настанал на самиот крај од летот, бидејќи авионот останал без гориво.

Loading...

Пилотите, сфаќајќи го тоа, решиле принудно да слетаат на мала писта „среде никаде“, во близина на градот Гилсбург во американската сојузна држава Мисисипи.

И покрај нивните напори, авионот ги исекол врвовите на десетици борови, а потоа удрил во неколку стари дрвја. По овој настан подоцна е снимен филм.

Трој Гентри

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by @realcountrymusicpage

 

Loading...

Кантри ѕвездата Трој Гентри загина во хеликоптерска несреќа во 2017 година, кога имал 50 години. Несреќата се случила во Медфорд, Њу Џерси, поради грешка на пилотот.

Тоа предизвикало неконтролирано слетување на хеликоптерот. Тој беше дел од популарното кантри дуо Монтгомери Гентри. Ја основа со својот брат во 1999 година, објавија осум студиски албуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја истрела балистичка ракета

Рој Халадај

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Warren Cooper (@theycallmebeans)

 

Loading...

Еден од најдобрите бејзбол играчи на сите времиња, Хари Лерој Халадаи, почина во 2017 година во Мексиканскиот залив на 40-годишна возраст.

Самиот управувал со авионот, а резултатите од обдукцијата покажале дека во телото имал комбинација од апчиња за спиење, како и алкохол.

Поранешниот играч на Торонто Блу ​​Џејс и Филаделфија Филис одбележа ера во американскиот бејзбол. Неговите „извртени“ топки беа ноќна мора за напаѓачите. Го добил прекарот „Док“, по легендарниот револвер на Дивиот Запад, Док Холидеј.

Алија Дана Хотон

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by AaliyahAlways (@aaliyahalways)

 

Loading...

Ѕвезда во подем, млада американска пејачка и актерка загинала на 25 август 2001 година во авионска несреќа на Бахамите, откако снимила видео за синглот „Rock the Boat“.

По снимањето на видеото, Али и осум члена од нејзиниот тим тргнале на Cessna 402B што завршило трагично. Таа имала само 22 години.

Контролорите ги предупредиле да не ја земаат целата опрема од снимањето, бидејќи авионот нема да издржи толкав товар. Меѓутоа, тие не ги послушале, Цесна набрзо се урнала на висина од околу 60 метри.

Алија е заслужна за помошта во редефинирањето на современите истражувања за поп и хип хопот, а таа ги доби прекарите „Принцеза на ритамот и блузот“ и „Кралица на урбаниот поп“. Музичката листа Билборд ја наведува како 27-ми најуспешен ритам и блуз изведувач во историјата на музиката.

Кори Лидл

Loading...

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Cory Lidle Baseball (@corylidlebaseball_covina)

 

Уште еден бејзбол играч трагично заигнал на 34-годишна возраст, на 11 октомври 2006 година, кога авионот со кој управувал удрил во зграда во Њујорк.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудискиот принц стана премиер

Причина за несреќата е силен ветер, а во авионот бил и неговиот инструктор по летање Тајлер Стангер. Тогаш беа повредени дури 26 лица.

Лидл помина девет сезони во најсилната американска бејзбол лига.

Пејн Стјуарт

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by ForeGolferz (@foregolferz)

 

Голферот Пејн Стјуарт загина во авионска несреќа во Јужна Дакота во 1999 година, а авионот летал без контрола четири часа пред падот. Тој заминал на последниот турнир во сезоната во Тексас.

Подоцнежната истрага утврдила дека поради падот на притисокот во кабината, сите патници и членови на екипажот останале без кислород.

Отис Рединг

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Otis Redding (@otisredding)

 

Соул музичарот Отис Рединг бил на врвот на својата слава кога мал авион со кој управувал се урнал во езерото Монона во Висконсин во 1967 година.

Неговиот сингл „(Sittin ‘On) The Dock of the Bay“, беше објавен постхумно, а таа година песната заврши на првото место на топ листите на Билборд.

Џејмс Хорнер

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Sysoon.com (@sysoon.findagrave)

Loading...

 

Композиторот на филмска музика и оскаровец Џејмс Хорнер загина на 61-годишна возраст во авионска несреќа во близина на Санта Барбара во јуни 2015 година. Авионот, управуван од Хорнер, се урнал во Калифорнија и предизвикал шумски пожар кога се урнал.

Хорнер докторирал по музика на Универзитетот во Калифорнија и во текот на неговата долга кариера компонирал музика за повеќе од 100 филмови, меѓу кои „Храбро срце“, „Осмиот патник 2“ и „Брилијантен ум“. Тој е познат по музиката за филмовите „Титаник“, „Храбро срце“ и „Аватар“.

Во 1997 година, Хорнер беше награден со Оскар за најдобра оригинална драмска музика и Оскар за најдобра оригинална песна за „Титаник“.