Тешките борби продолжуваат, а хуманитарната ситуација во Мариупол се влошува

Сподели со своите пријатели

Тешките борби и руските воздушни напади продолжуваат во опколениот украински град Мариупол, соопшти во средата британското воено разузнавање.

Loading...

– Хуманитарната состојба во градот се влошува – соопшти Министерството за одбрана.

 

Медведев: Меѓународна правна битка за запленување на руски имот

 

– Најголем дел од преостанатите 160.000 жители немаат струја, комуникации, лекови, парно или вода. Руските сили спречија хуманитарен пристап, веројатно вршејќи притисок врз бранителите да се предадат.

Украинските медиуми објавија дека има експлозии во регионот Лавов на запад и регионот Дњепропетровск на југоисток.

Воениот менаџер на Лавов, Максим Козицки, ги потврдил експлозиите во близина на градот Радекив североисточно од Лавов, објави во вторникот вечерта Украинската правда.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Џонсон: Путин ми се закануваше со ракетен напад пред нападот на Украина

 

Борељ: ЕУ продолжува да ја вооружува Украина, не сакаме да загуби од Русија

 

Засега нема информации за жртви, рече тој.

Во регионот Днепропетровск, очевидци рекоа дека виделе експлозии во Новомосковск, индустриски град на околу 25 километри североисточно од главниот град на регионот Днепро, според украинската правда.