змии

two brown snakes

Сподели со своите пријатели

Кинеските цариници спречиле маж да прошверцува 100 змии кои се обидел да ги сокрие во панталоните. Loading… При претресот во џебовите на неговите панталони биле пронајдени шест платнени торби кои сакал да ги пренесе од Хонг Конг во кинескиот град Шенжен. Запленети се вкупно 104 змии, од различни видови иПрочитај повеќе

Остроглава шарка

Сподели со своите пријатели

Остроглава шарка или остроглава осојница е широкораспространета змија од семејството на отровниците од југоисточна Франција, па сè до Кина. Loading… Во Македонија, се среќава во северниот и североисточниот дел на земјата. Засега нема признаени подвидови. Возрасните единки се долги во просек од 40 до 50 сантиметри, иако се најдени иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шарка е втората отровна змија во Македонија. Уште се нарекува лутица или осојница Отровот го вбризгува со каснување, преку жлебот на отровниот заб. Loading… Делува бавно и не е многу силен, но сепак може да усмрти и човек.   @kumanovskimuabeti.mk Reply to @matejdimitrijesk Шарката е втора отровна змија во МакедонијаПрочитај повеќе

поскок

Сподели со своите пријатели

Поскок е најотровната змија во Македонија. Уште е позната и како камењарка. Loading… Во Македонија има вкупно 16 видови регистрирани змии, од нив само три се отровни, а две полуотровни.   @kumanovskimuabeti.mk Најотровната змија во Македонија #kumanovo #kumanovskimuabeti #zanimlivosti #занимливости #Куманово #кумановскимуабети #foryou #foryoupage #facts #zanimljivosti #cinjenice #fakti #makedonija #macedoniaПрочитај повеќе

a close up of a snake on a rock

Сподели со своите пријатели

Се почеста е појавата на змии во природата откако температурите земаа замав. Граѓани ги забележуваат и во руралните, но и во урбаните предели. Loading… Сепак, можете да го ублажите, па дури и да го спречите нивното појавување на неколку начини. Змиите ги привлекуваат одредени мириси кои може да доминираат воПрочитај повеќе

Што значи ако сонуваш змија

Сподели со своите пријатели

Што значи ако сонуваш змија? Веројатно сте сонувале змија некогаш и сте си го поставиле ова прашање. Loading… Како еден од најстарите митолошки симболи во културите, змиите можат да предизвикаат бројни негативни асоцијации. Бидејќи змиите редовно ја отфрлаат кожата, многу култури ги поврзуваат влекачите со промени, раст и повторно раѓање.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците открија нов вид џиновска анаконда во оддалечена и скриена област на Амазон со помош на автохтоно племе. Loading… Биологот Брајан Фрај од Универзитетот во Квинсленд во Австралија го предводеше тимот кој пронашол и проучувал неколку примероци од новооткриената северна зелена анаконда (Eunectes akaima) во регионот Бамено. „Ние бевме поканетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако борбата со питонот била драматична, вистинското изненадување дошло кога го изброиле бројот на спуштени јајца во гнездото! Loading… Рекорден број на јајца се отстранети од гнездото на бурмански питон во националниот парк Еверглејдс на Флорида. Комисијата за зачувување на рибите и дивиот свет на Флорида извести дека женка питонПрочитај повеќе

поскок

Сподели со своите пријатели

Поскок е најотровната змија во Македонија. Уште е позната и како камењарка. Loading… Во Македонија има вкупно 16 видови регистрирани змии, од нив само три се отровни, а две полуотровни.   @kumanovskimuabeti.mk Најотровната змија во Македонија #kumanovo #kumanovskimuabeti #zanimlivosti #занимливости #Куманово #кумановскимуабети #foryou #foryoupage #facts #zanimljivosti #cinjenice #fakti #makedonija #macedoniaПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гаури Мани Бујан (19) од селото Шампур во Индија, само што не се онесвестила пред неколку дена кога забележала бебе кобра кое се мота околу нејзините нозе во нејзината соба. – Змијата не ја каснала Гаури, но ја исплашила. Веднаш отидовме до нејзината соба и видовме четиир бебиња. Веднаш гоПрочитај повеќе