Западен Брег

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест Палестинци се убиени во израелски воени операции на окупираниот Западен Брег и немири во Појасот Газа, соопштија денеска палестинските власти. Loading… Како што е наведено, четири лица се убиени, а околу 30 се ранети во бегалскиот камп Џенин на северот на Западниот Брег, а уште еден Палестинец билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските сили убиле двајца Палестинци по нападот врз бегалскиот камп во Ерихон, град на окупираниот Западен Брег, изјавија медицински извори за Ројтерс. Loading… „Двајца млади мажи беа итно пренесени во болница со куршуми во градите“, изјави директорот на болницата во Ерихон за Ројтерс. Жителите изјавија за Ројтерс дека имало вооружениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) остро го осуди убиството на тројца Палестинци на окупираниот Западен Брег од страна на израелските сили, јавува Анадолија. Loading… Во соопштението на ОИК е опишано пукањето и убиството на тројца Палестинци во возило во близина на Џенин на Западниот Брег како „ужасно злосторство“. Нападите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските сили застрелаа и убиле палестински тинејџер за време на синоќешниот напад на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство. Loading… Министерството, кое го идентификуваше убиеното лице како 14-годишно момче, соопшти дека судирите избувнале во текот на ноќта откако израелските војници влегле во палестинскиот град Калкилија. Жителите велат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен му рекол на израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен дека Белата куќа е крајно загрижена поради насилството на еврејските доселеници на окупираниот Западен Брег. Loading… Синоќа, во телефонски разговор со Коен, Блинкен исто така рекол дека Вашингтон ги цени осудите на одмаздничките напади наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави (САД) објавија дека ќе ја прекинат поддршката за научни и технолошки истражувања на израелските институции на Западниот Брег, Источен Ерусалим и Голанската висорамнина, враќајќи се на долгогодишната политика што беше променета во времето на американскиот претседател Доналд Трамп. Loading… Во новите насоки за американските владини агенции еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Националистичко-религиозната влада на Израел вчера одобри изградба на околу 5.700 дополнителни станбени единици за еврејските доселеници на окупираниот Западен Брег, и покрај притисокот на САД да го запре проширувањето на населбите кои Вашингтон ги гледа како пречка за мирот со Палестинците. Loading… Плановите за изградба на станбени единици во различниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелските безбедносни сили убиле Палестинец кој отворил оган врз израелски воен контролен пункт на окупираниот Западен Брег, соопшти израелската полиција. Loading… Тоа е последниот инцидент во повеќемесечната ескалација на насилството. Вооружен Палестинец рано утринава им пришол на војниците стационирани на контролниот пункт Каландија надвор од Ерусалим и отвори оган соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера, на окупираниот Западен Брег, израелски војници го урнаа домот на Палестинец осомничен за убиство на израелски војник минатата година. Loading… Израел смета дека со уривањето куќи ги одвраќа Палестинците од нови напади, а противниците на таа тактика предупредуваат дека тоа е колективна казна, пренесува АП. Тоа се случи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во напад на израелско беспилотно летало врз автомобил на Западниот Брег загинаа тројца вооружени Палестинци, откако доцна синоќа отворија оган врз контролен пункт, соопштија израелската армија и безбедносната агенција Шин Бет. Loading… Според израелските медиуми, ова е прво насочено убиство на окупираната територија од 2006 година. Тоа уследи по употребатаПрочитај повеќе