Вештачка интелигенција

Сподели со своите пријатели

Додека корисниците со ентузијазам зборуваат за можностите на вештачката интелигенција, оние кои знаат како таа функционира зад сцената се повеќе предупредуваат за потенцијалните проблеми и опасности. Loading… Последен во низата е поранешниот извршен директор на Google, Ерик Шмит, кој сега е во улога на претседател на американската Национална безбедносна комисијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многу песни брзо стануваат хитови по реакциите на социјалните мрежи, но сигурни сме дека тоа нема да биде случај со една одредена девојка. Loading… Девојка со вештачка интелигенција по име Ана Индијана ја објави својата прва песна и не си поминала баш убаво, пишува Index.hr. Ана и нејзината музика сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот милијардер и основач на Мајкрософт Бил Гејтс верува дека вештачката интелигенција може да им овозможи на луѓето да се префрлат на тридневна работна недела. Loading… Домаќин на „Сега што? на платформата Spotify, Тревор Ноа го прашал милијардерот за заканата од вештачката интелигенција за работните места. Гејтс смета дека машинитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот предупреди дека не смее да му се дозволи на Западот да развие монопол во областа на вештачката интелигенција (ВИ), најавувајќи дека наскоро ќе биде објавена поамбициозна руска стратегија во таа сфера, пренесува Хина. Loading… Соединетите Американски Држави и Кина го предводат патот во развојотПрочитај повеќе

artificial intelligence, robot, ai

Сподели со своите пријатели

Франција, Германија и Италија постигнаа договор за заедничко регулирање на вештачката интелигенција (АИ), покажува заеднички документ до кој дојде Ројтерс, што се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво. Loading… Трите влади поддржуваат доброволни обврски за помали и поголеми компании за вештачка интелигенција во Европската унија. Европската комисија, европскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во иднина сите ќе имаме лични агенти за вештачка интелигенција кои ќе бидат многукратно понапредни од денешната технологија и би требало значително да ни се подобрат и олеснат. Loading… Ваквите агенти ќе заменат бројни апликации и програми што ги користиме денес бидејќи, наместо да користиме различни и специјализирани апликации заПрочитај повеќе

a robot that is standing in the air

Сподели со своите пријатели

Поради растот на апликациите за вештачка интелигенција во бројни индустрии, како што се роботи за автономна испорака и такси без возач, многу е лесно да се замисли дека вештачката интелигенција ќе замени некои работни места во иднина. Loading… Ова го поткрепува извештајот на Глобалниот институт МекКинзи, според кој до 2030Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегати од 28 земји, вклучително и САД и Кина, во Обединетото Кралство се согласија да работат заедно за да ги ограничат потенцијалните катастрофални ризици предизвикани од брзиот напредок во вештачката интелигенција. Loading… Фокусот на првиот меѓународен самит за безбедност на вештачката интелигенција, кој се одржува во Блечли Парк, поранешна шпионскаПрочитај повеќе

a cell phone sitting on top of a laptop computer

Сподели со своите пријатели

OpenAI, стартап компанија позната по развојот на вештачка интелигенција, во понеделникот објави нова функционалност за својата платформа ChatGPT, вклучувајќи ја и можноста за интеракција со глас. Loading… Овој чекор ги подобрува можностите на моментално достапните гласовни асистенти како што се Amazon Alexa и Apple Siri со воведување нови функции иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанската полиција започна истрага откако слики на малолетни девојчиња, изменети со вештачка интелигенција за да ја отстранат облеката од нив, беа испратени низ јужниот град. Loading… Сликите се создадени со помош на апликација која користи вештачка интелигенција за да создаде слики од луѓе без облека. Група мајки од Алмендралеј, градПрочитај повеќе