Валериј Залужни

Сподели со своите пријатели

Поранешниот врховен командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни би можел за неколку недели да ја преземе функцијата украински амбасадор во Велика Британија, изјави советникот на началникот на Генералштабот на претседателот на Украина, Михаило Подољак. Loading… Тој за ТВ каналот Киев24 изјави дека договор за тоа е веќе постигнатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски згреши што го разреши популарниот врховен командант на вооружените сили на Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Loading… „Отказот на Залужни беше голема грешка. Мора да се обединиме околу луѓето кои имаат најголема поддршка – како Залужни, кој има најголем рејтинг на анкетите“, изјави Кличко заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, наводно, се сретнал со генералот Валериј Залужни и го повикал да поднесе оставка. Loading… Залужни одговорил дека е право на претседателот да избере со кого ќе работи, но тој одбил да го напише писмото за оставка и нема намера да го стори тоа, пишува украинскиот порталПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјални лица во Вашингтон се загрижени поради несогласувањата меѓу претседателот на Украина Володимир Зеленски и врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни, кои го забавуваат развојот на новата воена стратегија на Киев, објави Блумберг. Loading… Според изворите на агенцијата, украинската армија сега прави планови за 2024 година, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски им наредил на шефовите на регионалните администрации да престанат со секаква комуникација со врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни, пишува „Страна.уа“ повикувајќи се на новинарот Јуриј Николов. Loading… Ваква наредба била проследена до гувернерите за регионалните елити да не создаваат возбудаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зеленски е еден од ликовите од комедијата „Мајсторот“, едно од најпознатите дела на украинскиот драматург Иван Карпенко-Кари. Loading… Самиот автор ја опишал својата комедија од 1900 година како „лута сатира“, осудувајќи ја алчноста на буржоаската класа во украинските земји на Руската империја. Но, се чини дека списокот на ликови воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го предупреди военото раководство на земјата да не се меша во политиката, бидејќи ризикува да предизвика непослушност на сопствените војници, а ова предупредување дојде среде расправија со главниот командант на украинските сили генерал Валери Залужни, пренесува британскиот весник „Сан“. Loading… Залужни претходно изјави дека војнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни соопштија дека ситуацијата на фронтот е тешка. Loading… Шефот на државата ова го соопшти за време на традиционалното вечерно обраќање, Залужни во разговор со претседателот на Здружениот генералштаб на американската армија, Чарлс Браун. Зеленски спомнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни разговараше со началникот на Здружениот генералштаб на САД, генерал Чарлс Браун. Loading… Тие разговараа за плановите за зимскиот период и итните потреби на украинската армија Тој детално го информирал американскиот генерал за последните случувања на бојното поле, истакнувајќи дека насоките наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот воен командант на Украина, генерал Валериј Залужни изјави дека војната со Русија преминува во нова фаза на статични и исцрпувачки борби, што, предупреди, може да биде од корист за Москва и да ѝ овозможи да ја врати воената моќ. Loading… Во напис за Економист, Залужни рече дека на украинскатаПрочитај повеќе