Трета светска војна

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини Западот за ќор-сокакот околу иднината на Црноморскиот договор за жито, велејќи дека „Москва практично не видела резултати од договорот за извоз на жито и ѓубрива“. Loading… Русија сигнализираше дека доколку не се исполни списокот на барања за отстранување на бариерите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот аналитичар за одбрана и безбедност Мајкл Кларк во интервју за Sky News го коментираше денешниот говор на Владимир Путин за состојбата на нацијата, кој траеше речиси два часа. Loading… Во него Путин ги обвини Западот и Киев дека ја започнале војната (која ја иницираше самиот Путин), а на крајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја започна својата изборна кампања, првпат откако ја објави кандидатурата за враќање во Белата куќа. Loading… Трамп го одржа својот прв говор на годишниот состанок на Републиканската партија во Салем. Тој го критикуваше претседателот Џо Бајден за политиката на официјален Вашингтон кон војната во Украина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако руската инвазија ја започна војната во Украина, очите на светската јавност беа насочени кон Соединетите Американски Држави. Loading… Досега Америка најмногу ѝ помага на Украина со пакети за воена помош. Вредноста на последниот е 725 милиони долари. Како што најави украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников, пакетот вклучува ракетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската инвазија на Украина и спомнувањето на нуклеарното оружје, кај дел од народот, но и кај дел од експертите предизвика страв од Третата светска војна. Loading… Го избегнувавме тоа сценарио неколку пати за време на Студената војна и се надеваме дека така ќе остане засекогаш, но тоа не е нештоПрочитај повеќе