тероризам

Сподели со своите пријатели

Два месеци по терористичките напади на Хамас во Израел, обвинителите во Германија и Холандија наредија апсење на четворица мажи од Либан, Египет и Холандија, кои се осомничени дека биле членови на радикалната исламска палестинска организација Хамас и планирале напади врз еврејски институции во Европа. Loading… Израел, Германија, Европската Унија, САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската полиција денеска уапси двајца Сиријци во Хамбург и Кемптен под сомнение дека планирале терористички напади со исламистичко потекло. Loading… „Двајцата уапсени се осомничени дека заеднички подготвувале напад со радикално исламистичко и џихадистичко потекло, што би го извеле со помош на појас со експлозив“, се вели во соопштението на ДржавнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) спречила поддржувач на екстремистичката организација Исламска држава да изврши терористички напад на пругата на Крим, соопшти денеска ФСБ. Loading… „Федералната служба за безбедност на Крим спречи терористички напад. Руски државјанин, поддржувач на меѓународната терористичка организација Исламска држава, е приведен во Симферопол. Тој се подготвувалПрочитај повеќе