Светлана Тихановска

Сподели со своите пријатели

Гласините за здравствените проблеми на белорускиот претседател Александар Лукашенко ја наведоа демократската опозиција во егзил да почне да работи на плановите за потенцијално брза и хаотична промена на власта во Минск, пишува Слободна Далмација, а пренесува Јутарњи лист. Loading… На маргините на демократскиот самит во Копенхаген во понеделникот, белоруската продемократскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белорусија денеска почнува судењето на лидерката на опозицијата Светлана Тихановска, која е во егзил и е обвинета за предавство, јавува Ројтерс. Loading… Државната новинска агенција Белта објави дека судењето започна утринава, а на Тихановска и на уште неколкумина им се суди за предавство и обид за преземање на власта,Прочитај повеќе