Стрептокока А

Сподели со своите пријатели

Најмалку 30 деца починале во Велика Британија од инвазивна стрептокока А од 19 септември, јави Би-би-си. Loading… Од тој датум, 122 лица починале во Англија од инвазивна форма на бактериска инфекција, според Британската здравствена агенција. Меѓу загинатите има 25 лица помлади од 18 години, а уште три смртни случаи наПрочитај повеќе