спиење

Сподели со своите пријатели

Експертите тврдат дека спиењето во топла соба не е добро. Loading… Не само што создава непријатност и потење, туку многумина ги пропуштаат многуте придобивки што би можеле да ги добијат од спиењето во ладна соба. Температурата од 18 Целзиусови степени може да значи разлика помеѓу лош и мирен сон, забележуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од најлошите работи што можете да ја направите кога сте лути е да одите во кревет. Кога сте будни, имате можност да процесирате негативни емоции. Но, ако одите во кревет, тие можат да бидат само поголеми. Loading… Постојат многу причини да не легнувате кога сте лути, бидејќи наместо даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Експертите тврдат дека спиењето во топла соба не е добро. Loading… Не само што создава непријатност и потење, туку многумина ги пропуштаат многуте придобивки што би можеле да ги добијат од спиењето во ладна соба. Температурата од 18 Целзиусови степени може да значи разлика помеѓу лош и мирен сон, забележуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За квалитетно спиење не е важно колку спиете, тукуво колку часот одите на спиење, покажува новото истражување. Loading… Не е исто да спиете од 23:00 часот навечер до 7 наутро и од 01:00 часот навечер до 9:00 часот наутро. За возрасниот човек најдоброто спиење е она кое започнува на полноќПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражување покажало дека еден од десет возрасни Американци ретко или никогаш не спие добро, а околу 25 отсто од паровите избираат да спијат одвоено од партнерот, според Националната фондација за спиење. Loading… Дали е здраво паровите да спијат одвоено? Иако одвоеното спиење го подобрува квалитетот на сонот и го намалуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓу првите цивилизации кои се интересирале за соништата и нивното толкување биле старите Египќани. Ако некој во тоа време имал проблеми во животот и барал упатства, тој би ја поминал ноќта во храмот. Свештениците го протолкувале она што тој го сонувал таа ноќ и му кажувале што да прави. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во прашање е посебна поза во која треба да бидете 10 минути пред одењето во кревет. Освен што лечи несоница, регулира проток на крв низ телото, го смирува умот, а помага и кај благите облици на депресија. – Телото за спиење треба да се подготви, вели нутриционистката Џесика Сепел којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Има генијалци за кои никој никогаш не слушнал се додека не се појави интернетот. Еве еден таков. Изумил направа која многу успешно го решава проблемот со спиење на работа. Единствено што механизмот е малку комплициран, но мора да признаеме, многу ефикасен. Тешко е да се објасни, затоа погледнете сами. https://www.instagram.com/p/Be2NhXIHUOy/?utm_source=ig_embedПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Не можете да го поднесете звукот на алармот рано наутро или сончевите зраци кои продираат во собата? Па, тоа може да се промени! Само затоа што не сте “утрински” човек не значи дека не можете да си создадете утрински режим, кој ќе ве стане рано како со песна на птица. СоветитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во најновиот проект на Американската Национална фондација за спиење се вклучени 12 медицински стручњаци кои детално ги истражуваа препораките од типот „колку часа сон ви се потребни за добро функционирање?“ Религиски ритуал: Девет дена без јадење, пиење и спиење Loading… Во истражувањето учествувале лица од различни возрасти, од новороденчиња доПрочитај повеќе