спанаќ

Сподели со своите пријатели

Постојат многу причини да се јаде лиснат зелен зеленчук. Помага во намалување на ризикот од срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок и холестеролот, а придонесува и за здравјето на мозокот. Loading… Од кељ и зелка до блитва и зелена салата, има безброј опции доколку сакате да јадете лиснат зеленПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Многумина тврдат дека конзумирањето сирова храна е поздраво за нашето тело, со оглед на тоа што ги зачувува витамините и минералите кои се наоѓаат во нив. Loading… Сепак, постојат и такви намирници, како што се мешунките и житариците, кои го достигнуваат својот целосен потенцијал само по готвењето. Одредена храна, акоПрочитај повеќе