SpaceX

Сподели со своите пријатели

Кога пред речиси една година започна руската агресија врз Украина, SpaceX беше меѓу првите што испрати помош во таа земја. И тоа во форма на неговите Starlink пакети за обезбедување сателитски интернет. Loading… За Украинците, стабилната врска на интернет беше важна за да се одржат донекаде нормални дигитални услуги, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

SpaceX може да се обиде да го лансира својот џиновски ракетен систем Starship во орбитата во март, изјави извршниот директор на компанијата, милијардерот Илон Маск, што е особено важно во контекст на планот на НАСА да испрати астронаути на Месечината во следните неколку години. Loading… „Ако преостанатите тестови поминат добро,Прочитај повеќе