Сирија

Сподели со своите пријатели

Неколку израелски проектили денеска погодија станбена зона на сирискиот главен град Дамаск, јави новинската агенција САНА, додавајќи дека цел на израелската армија била станбена зграда во областа Кафр Суса. Loading… Засега нема повеќе информации за нападот. Британската агенција Ројтерс објави дека во тој дел на Дамаск се наоѓа седиштето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека американскиот одговор на нападот на базата во Јордан, во кој загинаа тројца и беа ранети повеќе од 40 американски војници, ќе биде „повеќе нивоа, фазен и ќе потрае некое време“. Loading… „Сакаме да го спречиме ширењето на овој конфликт, затоа имаме намера даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистан остро го осуди иранскиот воздушен напад внатре во неговите граници. Во нападот загинаа и две деца. Loading… Пакистан тоа го нарече „неиспровоцирано нарушување на нивниот воздушен простор“ и најави одмазда, пренесува Си-Ен-Ен. Иран објави дека користел „прецизни ракети и беспилотни летала“ за да уништи две упоришта на сунитската милитантнаПрочитај повеќе

us a flag on pole

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави (САД) го осудија Иран за ракетните напади во близина на ирачкиот град Ирбил на север, нарекувајќи ги „непромислена и непрецизна серија напади“. Loading… Иранската револуционерна гарда соопшти дека истрелала балистички проектили врз, како што тврдат, израелскиот „шпионски штаб“ во северен Ирак. Според Советот за безбедност на ИрачкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција денеска изврши воздушни напади врз курдските милитанти во соседните Ирак и Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана. Loading… Овие напади се случија откако девет турски војници беа убиени во напад врз турска воена база во Ирак во петокот, јавува АП, пренесува Танјуг. Во петокот вечерта, курдските напаѓачи се обидоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел вчера изврши воздушни напади врз главната сириска база за воздушна одбрана во јужна Сирија, соопштија сириски воени и разузнавачки извори. Loading… Повикувајќи се на извор од сириската армија, државните медиуми објавија дека ракетните напади кои доаѓале од правецот на Голанската висорамнина, под израелска окупација, биле насочени кон неколку локацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот врховен водач Али Хамнеи ги водеше молитвите на погребот на Сајед Рази Мусави, висок советник на иранската револуционерна гарда, кој беше убиен во, како што тврди Иран, израелски воздушен напад во Сирија, јавува Ројтерс. Loading… Хамнеи оддаде почит на „неуморната борба на овој маченик“, објави иранската државна телевизија. ТелотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека земјата ги засилила воздушните напади врз милитантните курдски групи во Сирија и северен Ирак, при што загинале 26 нивни членови. Loading… Нападите, како што е објаснето, се одмазда за смртта на 12 турски војници на територијата на Ирак минатиот викенд. Во Камишили, воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во израелски воздушен напад пред сириската престолнина Дамаск загинал висок советник во Иранската револуционерна гарда, соопштија три безбедносни извори и ирански државни медиуми. Loading… Извори за Ројтерс изјавија дека советникот, генерал Сејед Рази Мусави, бил одговорен за координација на воениот сојуз меѓу Сирија и Иран. „Нема да коментирам странски извештаи,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регионалните последици од израелската војна против Газа уште еднаш го привлекоа вниманието на таканаречената „оска на отпор“ – еден вид сојуз меѓу Хамас, Хезболах, Иран и Сирија. Loading… Но, додека Хезболах и Иран се видно активни од 7 октомври, сирискиот режим одигра попригушена улога во поддршката на својот некогаш, понекогашПрочитај повеќе