Сицилија

thermometer, summer, hot

Сподели со своите пријатели

Метеоролошката агенција на Обединетите нации потврдува дека температурата од 48,8 степени на Сицилија пред две години е највисоката температура досега забележана во Европа. Loading… Светската метеоролошка организација објави дека оваа температура на Сицилија е забележана на 11 август 2021 година, во време кога температурите во голем дел од Европа билеПрочитај повеќе

fire in the middle of the field

Сподели со своите пријатели

Вулканот Етна во јужна Италија, поточно на островот Сицилија, повторно исфрла пепел и лава. Loading… Еден од најактивните европски вулкани повторно еруптираше и исфрла лава. Продолжува вулканската активност на Етна, која е висока околу 3.300 метри. Активниот југоисточен кратер на вулканот, кој првпат стана активен овој месец, минатиот викенд повторноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аеродромот во Катанија, вториот по големина град на Сицилија, почна со работа утрово, откако вчера беше затворен поради ерупцијата на вулканот Етна. Loading… Компанијата која управува со аеродромот објави дека аеродромот е повторно отворен во 6 часот утринава и им препорача на патниците да ги проверат своите летови со авиокомпаниите,Прочитај повеќе

aerial photography of brown town near ocean

Сподели со своите пријатели

Пожарникарите се бореа со пожарите во јужниот италијански регион Калабрија, додека имотите во Сицилија беа без струја бидејќи температурите повторно достигнаа рекордни. Loading… Цивилната заштита на Сицилија соопшти дека во некои источни делови на островот температурата денеска достигнала 47 степени. Некои области во близина на источниот град Катанија беа безПрочитај повеќе

white boat on sea near mountain during daytime

Сподели со своите пријатели

Светската метеоролошка организација (СМО) прифати нов температурен рекорд за континенталниот дел на Европа од 48,8 степени, кој беше измерен на Сицилија на 11 август 2021 година, објавено е денеска на веб-страницата на организацијата. Loading… Се додава дека стручната комисија ја потврдила точноста на температурните отчитувања, но се уште не гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сицилија синоќа беше погодена од два умерени земјотреси. Loading… Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 00:17 часот на североистокот на Сицилија. Во истото подрачје во 3 часот и 22 минути е регистриран земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала. Засега нема извештаиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Сицилија во вторникот осуди 91 обвинет за нивната улога во организиран криминал во кој биле проневерени околу пет милиони евра субвенции за пасишта на островот во Средоземното Море. Loading… Читањето на пресудите и изрекувањето на казните траеше толку долго што судот во Пати почна да ја објавува својатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, говорејќи на состанокот за обновливите извори на енергија, ги издвои Северното и Балтичкото Море каде членките одлучија да инвестираат во производство на енергија со помош на ветерници. Loading… Таа рече дека Сицилија е дом на најголемата фабрика за производство на соларни панелиПрочитај повеќе