Сергеј Лавров

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска го обвини Западот дека ја поддржува Украина за конечно да се реши „руското прашање“ и ја осуди посетата на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на Киев. Loading… Фон дер Лајен денеска пристигна во Киев на состаноци со цел даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска го обвини Западот дека ја поддржува Украина со цел да се стави крај на „руското прашање“. Loading… Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која е во посета на Киев, „рече дека резултатот од војната мора да биде поразот на Русија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров испрати застрашувачка порака за првата годишнина од руската инвазија на Украина, која ќе се одбележи на 24 февруари годинава. Loading… Лавров тврди дека Русија планира да ги засени проукраинските настани што ќе се организираат во градовите на украинските сојузници ширум светот на годишнинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека руските сили ќе одговорат на испораката на западно оружје со поголем дострел во Киев со обид да ги оттурнат украинските војници подалеку од линиите на фронтот, создавајќи безбедна тампон зона. Loading… Во интервју за државната телевизија Лавров рече, според РТС, декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија никогаш не одбила да учествува во рамноправен дијалог со своите европски партнери, ниту да бара начини за решавање на безбедносните прашања, изјави шефот на руската дипломатија Сегреј Лавров. Loading… „Никогаш не сме го прескокнале рамноправниот дијалог со нашите европски партнери, ниту потрагата по начини за решавање на безбедносните прашања“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по неговата посета на Еритреја потврди дека Москва останува посветена на извозот на храна во сиромашните африкански земји, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи. Loading… – Лавров ја потврди цврстата посветеност на Русија во исполнувањето на обврските во однос на испораката наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека конфликтот меѓу Русија и Западот повеќе не може да се дефинира како хибридна војна, туку дека е поблиску до вистинска војна. Loading… Лавров го осуди Западот за испраќање оружје во вредност од милијарди долари во Украина, објави Ројтерс. Лавров речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска пристигна во работна посета на Јужна Африка, јави ТАСС. Loading… Лавров слета во базата Ватерклоф во Јужна Африка и се очекува да се сретне со министерот за надворешни работи Наледи Пандора во главниот град на Јужна Африка, Преторија. Министрите најверојатно ќе разговараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера во Москва во разговор со претседателката на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) Мирјана Шпољариќ изјави дека Украина флагрантно го крши меѓународното хуманитарно право. Loading… Тој изрази очекување дека МКЦК ќе продолжи и ќе ги зајакне своите напори во решавањето на проблемотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова проценка за ситуацијата во Украина. Loading… Во него тие наведуваат дека високи претставници на Кремљ продолжуваат да одржуваат средби на високо ниво со белоруското раководство. Тоа би можело да создаде услови за голем руски напад врз Украина од Белорусија, но, додаваат, тоаПрочитај повеќе