Сергеј Лавров

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска пристигна во Турција, каде ќе присуствува на дел од годишниот дипломатски форум во медитеранското одморалиште Анталија. Loading… Предвидена е средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и министерот за надворешни работи Хакан Фидан. Турција се обидува да ги оживее мировните преговори меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Луис Игнасио Лула да Силва денеска ќе се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Бразилија, соопшти кабинетот на бразилскиот претседател. Loading… Шефот на руската дипломатија е во Бразил на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Г-20, со кој претседава јужноамериканската земја,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непосредно пред втората годишнина од рускиот напад врз Украина, се состануваат министрите за надворешни работи на Г-20. Loading… Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок дојде со јасна порака до нејзиниот руски колега Сергеј Лавров. Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја повика групата водечки економски сили Г-20 даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Хавана ја осуди „доминацијата и хегемонијата“ на САД и западните земји над светскиот поредок. Loading… Лавров ова го изјави на првиот ден од неговата турнеја низ земјите од Латинска Америка, во чии рамки, покрај Куба, ќе ги посети и Венецуела и Бразил. ТиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во посета на Венецуела во рамките на неговата турнеја во Латинска Америка, а во Каракас ќе се сретне со министерот за надворешни работи Иван Хил и со претседателот Николас Мадуро. Loading… Лавров допатува во Венецуела од Куба, каде што се сретна соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Драматичните настани во Украина покажуваат дека припојувањето на Крим кон Русија беше единствениот правилен чекор за полуостровот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на презентацијата на збирката „Крим во развојот на Русија“. Loading… – Одлуката на Крим да се врати дома целосно одговара на логиката на историскиот процесПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини САД, Јужна Кореја и Јапонија дека подготвуваат војна против Северна Кореја. Loading… Лавров на прес-конференција во ОН рече дека овој нов воен блок, кој беше формиран од Америка, собира воени активности и спроведува големи вежби, пренесе АП. САД, Јужна Кореја иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и постојаниот претставник на Израел во ОН Гилад Ердан разменија остри зборови на седницата на Советот за безбедност посветена на ситуацијата на Блискиот Исток. Loading… Израелскиот дипломат го критикуваше Иран и го обвини дека испорачува оружје на Русија, кое земјата наводно гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ја отфрли идејата дека ситуацијата во Украина би се развила поинаку доколку поранешниот Американец Доналд Трамп останел на функцијата. Loading… Во интервју за Си-Би-Ес, Лавров рече дека руско-американските односи се веќе затегнати до тој степен што американскиот претседател нема да може даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Њујорк каде ќе учествува на состаноците на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток и Украина. Loading… Како што јави дописникот на ТАСС, авионот на министерот полета од Москва до САД преку северната рута, заобиколувајќи ги „непријателските нации“, за 12Прочитај повеќе