Сем Бенкмен-Фрид

Сподели со своите пријатели

Сем Бенкмен-Фрид, основачот и поранешен извршен директор на FTX и Alameda Research, се соочува со 115 години затвор доколку биде осуден по сите осум точки од федералното обвинение. Loading… Обвиненијата против него, вклучително и измама, заговор и перење пари, предвидуваат максимална казна од 20 години затвор, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бахамската полиција го уапси Сем Бенкмен-Фрид, основачот на неуспешната платформа за тргување со криптовалути FTX, објави јавниот обвинител на земјата. Loading… Банкмен-Фрида денеска треба да се појави пред магистралниот суд, објавија властите на оваа карипска земја, пренесува Би-би-си. Полицијата соопшти дека Банкмен-Фрид е уапсен поради „финансиски прекршувања“ на законот воПрочитај повеќе