Себастиен Лекорну

Сподели со своите пријатели

Францускиот министер за вооружени сили Себастиен Лекорну денеска изјави дека Русија директно се заканила на француски авион над Црното Море, пренесува Politico. Loading… „Пред еден месец рускиот систем за контрола на летот се закани дека ќе го собори францускиот авион кој леташе над Црното Море, иако патролиравме во меѓународната слободнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сојузниците на Киев сакаат да го зголемат производството на оружје во Украина. Loading… Ова ќе им донесе профит на западните корпорации, иако е ризичен потфат, пишува Њујорк Тајмс. Ова е поврзано со вчерашните посети на Киев на шефот на НАТО и министрите за одбрана на Франција и Велика Британија. ЗалихитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за одбрана на Украина и Франција, Алексеј Резников и Себастиен Лекорну, во Париз потпишаа меморандум со групацијата Талес за испорака на радари МГ-200 за украинската воздушна одбрана. Loading… – Оваа опрема ќе ни помогне да ги забележиме непријателските беспилотни летала и проектили, вклучувајќи ги и балистичките. Нашето небо ќеПрочитај повеќе