Росатом

Сподели со своите пријатели

„Росатом“ го проценува растот на извозот во 2022 година на 15 отсто, при што портфолиото на странски нарачки останува стабилно на 200 милијарди долари, изјави извршниот директор на руската државна нуклеарна компанија Алексеј Лихачев. Loading… „Извозот ќе биде поголем за околу 15 проценти. Но, да знаете дека е далеку одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот нуклеарен енергетски гигант Росатом ќе започне со изградба на два нови нуклеарни реактори во Унгарија во наредните недели, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Loading… Целта на договорот меѓу Русија и Унгарија во 2014 година е проширување на постојната нуклеарна централа Пакс. Руската нуклеарна индустрија не еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската државна корпорација за атомска енергија Росатом денеска соопшти дека е подготвена да и пружи помош на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во нејзината мисија во нуклеарната централа Запорожје. Loading… Според извештаите, ова прашање било разговарано на средбата меѓу генералниот директор на Росатом Алексеј Лихачев и генералниот директор наПрочитај повеќе