Русија ќе гради нуклеарни реактори во Унгарија

Сподели со своите пријатели

Рускиот нуклеарен енергетски гигант Росатом ќе започне со изградба на два нови нуклеарни реактори во Унгарија во наредните недели, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Loading...

Целта на договорот меѓу Русија и Унгарија во 2014 година е проширување на постојната нуклеарна централа Пакс.

Руската нуклеарна индустрија не е предмет на санкции од ЕУ поради нејзиниот напад врз Украина.

Унгарија не ги поддржа безусловно потезите на Западот да ја изолира Русија и да го санкционира извозот на руска нафта и гас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан: Токаев кандидиран за втор мандат

Пакс моментално произведува 40 отсто од снабдувањето со електрична енергија во Унгарија.

Сијарто: Ќе ја обезбедиме енергетската безбедност на Унгарија на долг рок

„Нека започне изградбата!“ – напиша министерот за надворешни работи Петер Сијарто во објава на Фејсбук.

Со дополнителните два реактори, капацитетот на нуклеарната централа, која моментално се состои од четири реактори изградени во Советскиот Сојуз, ќе се удвои.

„Ова е голем чекор, важна пресвртница. Така ќе ја обезбедиме енергетската безбедност на Унгарија на долг рок и ќе ги заштитиме Унгарците од дивите промени во цените на енергијата“, рече Сијарто во објавата на Фејсбук, пренесена од новинската агенција АФП.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Америка се појави нов сериски убиец

Унгарскиот министер за надворешни работи додава дека нуклеарните реактори би можеле да бидат подготвени за работа до 2030 година.

Проектот е вреден 12,5 милијарди евра и во голема мера е финансиран од Русија.