Росатом е подготвен да и пружи помош на МААЕ во мисијата во Запорожје

Сподели со своите пријатели

Руската државна корпорација за атомска енергија Росатом денеска соопшти дека е подготвена да и пружи помош на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во нејзината мисија во нуклеарната централа Запорожје.

Loading...

Според извештаите, ова прашање било разговарано на средбата меѓу генералниот директор на Росатом Алексеј Лихачев и генералниот директор на МААЕ Рафаел Гроси, пренесува агенцијата ТАС С.

„Алексеј Лихачев и Рафаел Гроси детално разговараа за цела низа прашања поврзани со мисијата на нуклеарните постројки на МААЕ во Запорожје“, се вели во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили ја нападнаа Одеса со дронови

Се додава дека е потврдено дека Русија ја дели определбата на генералниот директор на МААЕ да ја спроведе мисијата во блиска иднина, штом воената ситуација на теренот го дозволи тоа и е подготвена да обезбеди целосна помош во нејзиното уредување , вклучително и логистика.

Нуклеарната централа Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар, во близина на градот Енергодар, таа е најголемата нуклеарна централа во Европа и од март е под контрола на руските сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште 457,5 милиони долари помош од САД за Украина

Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за гранатирање на областа на нуклеарната централа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.